Φούτσαλ: Έκανε το «back to back» το ΑΠΟΕΛ!

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι η ομάδα της Λευκωσίας κατέκτησε το Κύπελλο στα πέναλτι κόντρα στην ΑΕΛ

Σε μια ματσάρα που αποτέλεσε διαφήμιση του αθλήματος, το ΑΠΟΕΛ κατέκτησε το 5ο Κύπελλο στην ιστορία του στο Φούτσαλ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» παρά το ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για να φέρουν «τούμπα» το ματς (3-2), πριν την ολοκλήρωση του Α’ μέρους.

Στο Β’ ημίχρονο η Λεμεσιανή ομάδα έβαλε μπρος και ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα κάνοντας το 4-3. Ωστόσο, λίγα λεπτά πριν την λήξη, ο Ομήρου έδωσε «φιλί» ζωής στο ΑΠΟΕΛ διαμορφώνοντας το τελικό 4-4 για να οδηγηθεί το παιχνίδι την παράταση.

Με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από ένα γκολ στην 10λεπτη παράταση το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί η ομάδα της Λευκωσίας ήταν αλάνθαστη και σε συνδυασμό με το άστοχο πέναλτι του Ράφαελ στο ξεκίνημα της διαδικασίας, κατέκτησε την κούπα του κυπελλούχου!

Τα γκολ στην κανονική διάρκεια πέτυχαν για τον ΑΠΟΕΛ οι Ρεζάλα, Ιακώβου, Γκόις, Ομήρου (2), και για την ΑΕΛ οι Ράφαελ, Φαμπρίτσιο, Γκεβάρα, Ανδρέου, Χατζηγεωργίου.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης από την ιστοσελίδα μας:

Κυπελλούχος Κύπρου το ΑΠΟΕΛ με τον Όμηρου να σκοράρει!

Άστοχος ο Ράφαελ!

5' Στα πέναλτι θα κριθεί ο τελικός!

1’ Σέντρα στο Β’ μέρος της παράτασης

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

5' Απίστευτα πράγματα! 5-5 το ΑΠΟΕΛ 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του Α’ μέρους της παράτασης

2' Παίρνει προβάδισμα η ΑΕΛ με τον Χατζηγεωργίου. 5-4 για την Λεμεσιανή ομάδα!

1’ Σέντρα στην παράταση

20' ΤΕΛΟΣ! Πάμε στην παράταση!

16' Ματσάρα στο Κίτιον και όλα ρευστά 4 λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα!

15' Ισοφαρίζει το ΑΠΟΕΛ! 4-4 με τον Ομήρου

12' 4-3 η ΑΕΛ! Φέρνει τουμπα το ματς με τον Ανδρέου!

9' Φέρνει στα ίσα το ματς η ΑΕΛ με τον Κάτζο!

5’ Αυξάνει την πίεση της η ΑΕΛ που έχει την προγούλια των κινήσεων στα πρώτα λεπτά

1’ Σέντρα στο Β’ ημίχορνο!

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Α’ ΜΕΡΟΥΣ

20' 3-2 το ΑΠΟΕΛ τρία δευτερόλεπτα πριν την λήξη του Α’ ημιχρόνου!

18’ Πιέζει το ΑΠΟΕΛ για να πάρει κεφάλι στο σκορ πριν το ημίχρονο

13' Ισοφαρίζει η ΑΕΛ με τον Φαμπρίτσιο! 2-2 το σκορ

9' Γκολ 2-1 το ΑΠΟΕΛ, το γυρίζει με τον Ιακώβου

7' Γκολ 1-1 ισοφαρίζει το ΑΠΟΕΛ με τον Ρεζάλα

5' Παραμένει το 1-0 υπέρ της ΑΕΛ, που πατά καλύτερα

2' Γκολ 1-0 η ΑΕΛ με τον Ράφαελ

1' Σέντρα στον τελικό

18:55 Στο γήπεδο οι δύο ομάδες.