Πλήρωσε τα λάθη της και... λύγισε στη Σκωτία (vid)

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η Εθνική μας από την Σκωτία στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του Euro 2024

Θεόδωρος Τσιολάκης

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η Εθνική μας από την Σκωτία μέσα στο Hampden Park στην 1η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2024. Η Κύπρος πλήρωσε την αδράνεια και τα λάθη της, καθώς τα γκολ που δέχθηκε μπορούσαν να αποφευχθούν αν ήταν πιο συγκεντρωμένοι οι διεθνείς μας. Η Σκωτία χωρίς να φορτσάρει αρκετά κατάφερε να πάρει μία εύκολη σχετικά νίκη, με την Εθνική μας να πραγματοποιεί μία αρκετά μέτρια εμφάνιση. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι ΜακΓκίν στο 21 και ΜακΤόμινεϊ στο 87' και 90+3'. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Εθνική, λόγω αποβολής του Νικόλα Ιωάννου στο 90+4' με δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα 20 λεπτά η Εθνική μας πατούσε καλά και περιόρισε σε μεγάλη βαθμό τις επιθέσεις της Σκωτία, καθώς στάθηκε πολύ καλά στο αμυντικό κομμάτι. Οι γηπεδούχου απείλησαν ουσιαστικά στο 12’ με σουτ του Χίκεϊ, όμως απέκρουσε ο Δημητρίου.

Εκεί που η ομάδα μας κατάφερνε να κρατά μακριά την Σκωτία από την εστία της στο 21’ σε μία αδράνεια ήρθε το γκολ, μετά από μπαλιά απ’ τα αριστερά ο ΜακΓκίν ολομόναχος στην καρδιά της περιοχής από κοντά έκανε το 1-0 για τους Σκωτσιέζους.

Από εκεί και πέρα η Εθνική μας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως η Σκωτία είχε τον έλεγχο μέσα στον αγώνα και κράτησε μακριά τους παίκτες του Κετσπάγια από την εστία της. Αντιθέτως η Σκωτία γυρόφερνε συνεχώς έξω από τα καρέ της Κύπρου και προσπάθησε να ψάξει για το δεύτερο γκολ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο στο 43’ η Σκωτία έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Άνταμς εντός περιοχής να κάνει το σουτ, όμως ο Δημητρίου ήταν σε ετοιμότητα και έκανε τρομερή απόκρουση. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της Σκωτίας.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν και τόσο καλός με την Σκωτία να προσπαθεί να ελέγξει το παιχνίδι, να περιορίσει την Κύπρο και να πετύχει δεύτερο γκολ. Από την άλλη η Κύπρος μας προσπάθησε να μην δεχθεί δεύτερο τέρμα και να ανοιχτεί στα τελευταία λεπτά για να ισοφαρίσει.

Στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου δεν είχαμε πολλές φάσεις, πέραν από κάποια μακρινά σουτ, με τις δύο ομάδες να παίζουν συντηρητικό ποδόσφαιρο.

Στα τελευταία λεπτά η Εθνική μας ανοίχτηκε λίγο περισσότερο και προσπάθησε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Στο 85’ απείλησε με σουτ του Κακουλλή εκτός περιοχής, όμως ο Γκαν έπεσε και μάζεψε, κρατώντας το 1-0.

Εκεί που η Εθνική έψαξε την ισοφάριση, η Σκωτία εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Νικόλα Ιωάννου στο 87’ και ο ΜακΤόμινεϊ εντός περιοχής από κοντά έκανε το 2-0. Στο 90+3' ο ίδιος παίκτης με σουτ εντός περιοχής πέτυχε και τρίτο τέρμα για τους γηπεδούχους.

Τα πράγματα ήταν δύσκολα για να αντιδράσει η Κύπρος και έτσι η Σκωτία πήρε τη νίκη με 3-0 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Euro.