Αρχίζει να κάνει ξαστεριά...

Πρώτη νίκη στον όμιλο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα!

Πολύ μεγάλη νίκη για την Κύπρο μας καθώς επικράτησε της Σλοβενίας με 1-0 στο ΓΣΠ για την 3η αγωνιστική του 8ου ομίλου, για την προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και πρώτο του με τα χρώματα της Εθνικής σημείωσε ο Πίττας λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάει στους 4 βαθμούς μετά την ισοπαλία με την Σλοβακία, την ήττα από την Κροατία και την αποψινή νίκη.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό στον αγώνα.

Η Κύπρος απείλησε για πρώτη φορά στο ματς με την κεφαλιά του Παπουλή στο 16ο λεπτό αλλά η μπάλα πέρασε εκτός, ενώ στο επόμενο λεπτό οι Σλοβένοι απείλησαν με σουτ του Κούρτιτς, χωρίς όμως να απειληθεί η εστία του Μιχαήλ.

Στο 36’ ο Κούρτιτς επιχείρησε σουτ το οποίο στην συνέχεια κόντραρε στον Πίττα και ανάγκασε τον Μιχαήλ να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 42’ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άνοιξε το σκορ με τον Πίττα ο οποίος με πολύ ωραία ενέργεια και σουτ έκανε το 1-0.

Β’ Ημίχρονο

Με στόχο την διαχείρηση του υπέρ της προβαδίσματος μπήκε η Κύπρος στο 2ο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επικίνδυνοι.

Στο 86’ ο Όμπλακ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Πίττα μετά από πάσα του Λοίζου.

Δεν είδαμε πολλές φάσεις στο δεύτερο 45λεπτο και έτσι η Κύπρος μας πήρε την πρώτη της νίκη σε αυτή την προκριματική φάση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Κύπρος: Μιχαήλ, Αντωνίου, Σωτηρίου, Κούσουλος, Λαϊφης, N.Ιωάννου, Πίττας, Κάστανος (Κυριάκου 60'), Αρτυματάς (Γκόγκιτς 93'), Παπουλής (Λοίζου 83'), Πιέρος (Ηλία 93')

Σλοβενία: Όμπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μπάιριτς, Μπάλκοβετς, Λόβριτς (Ζάχοβιτς 80'), Μπιγιόλ, Κούρτιτς, Ζάιτς (Μποχάρ 46'), Κράμερ (Κράμερ 60'), Ίλιτσιτς

Σκόρερς: Πίττας /-

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Ίλιτσιτς, Κούρτιτς