Εφιαλτικό ξεκίνημα, αξιοπρεπές φινάλε (vid)

Η Εθνική μας ολοκλήρωσε με ήττα τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro

Ακόμη μια ήττα γνώρισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την όγδοοη σε ισάριθμους αγώνες, αυτή το φορά απο την Ισπανία με 3-1. Το γκολ της Εθνικής μας σημειώσε ο Πηλέας στο 75ο λεπτό.

Α' Μέρος

Όπως ήταν αναμενόμενο η Ισπανία είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού απο τα πρώτα λεπτά κάνοντας ότι ήθελε στο γήπεδο.
Μόλις στο 4ο λεπτό η Ισπανία κατάφερε να σκοράρει μετά απο ωραία ομαδική ενέργεια απο τους ποδοσφαιριστές της. Τελικός αποδέκτης ο Γιαμάλ ο οποίος με προσποιήση πάνω στον Μολ και τον Λαίφη έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ.

Στο 22ο λεπτό οι Ισπανοί πέτυχαν και δέυτερο γκολ. Ο Οριαθάμπαλ πήρε την μπάλα από θέση μέσα αριστερά την περιοχή της Εθνικής μας, γύρισε το σώμα του, έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Μολ και κατέληξε βασανιστικά στα δίχτυα. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά μετά τον έλεγχο του VAR μέτρησε κανονικά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Ισπανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζουμπιμέντι να κάνει το σουτ απο το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό μετά απο εκτέλεση κόρνερ ο Χοσελού βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι ανενόχλητος και έστειλε την μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα της Εθνικής μας.

Έτσι λοιπόν το ημίχρονο τελειώσε με την Ισπανία να προηγείται με 3-0 της Εθνικής μας.

Β' Μέρος

Ο Τιμούρ Κετσπάγια με τριπλή αλλαγή προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του καθώς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Χαραλάμπους,Πηλέα και Σπόλιαριτς στις θέσεις των Κυριάκου,Κυπριανού και Κορέια αντίστοιχα.

Οι Ισπανοί οι οποίοι έριξαν ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς πήραν το προβάδισμα που ήθελαν απο το πρώτο ημίχρονο κυκλοφόρησαν αρκετά τη μπάλα.

Στο 75ο λεπτό η Εθνική μας κατάφερε να σκοράρει και να μειώσει στο σκορ. Μετά απο φοβερή κάθετη του Χαραλάμπους ο Πηλέας νίκησε τον Ράγια και έγραψε το 1-3.

Μετά το γκολ οι διεθνείς μας πήραν ψυχολογία και έψαξαν να βρουν τις προυποθέσεις για να απειλήσουν εκ νέου τους Ισπανούς.
Παρ'όλα αυτά οι Ισπανοί διαχειρίστηκαν στα επόμενα λεπτά τον αγώνα και έτσι πανηγύρισαν ακόμη μια νίκη.

Απο την άλλη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε ακόμη μια ήττα την όγδοοη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Κύπρος: Μολ, Ανδρέου, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαίφης, Ιωάννου, Κυριάκου, Κυπριανού, Κάστανος, Κορέια, Πίττας.

Ισπανία: Ραγιά, Νάβας, Λε Νορμάντ, Τόρες, Γκριμάλντο, Γκάβι, Ζουμπιμέντι, Μερίνο, Γιαμάλ, Ογιαρθάμπαλ, Χοσέλου

Σκόρερ: 75' Πηλέας/ 5' Γιαμάλ, 23' Ογιαρθάμπαλ, 28' Χοσέλου

Κίτρινες:  Κορέια, Καρώ, Κούσουλος, Σπόλιαριτς/Ρικέλμε