Δεν είναι Πρωταπριλιά… κερδίσαμε!

Μετά από ένα χρόνο, έστω σε φιλικό, η Εθνική μας επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της Λιθουανίας (1-0) στο «Αλφαμέγα

Η Εθνική μας ομάδα επέστρεψε σε νικηφόρο αποτέλεσμα σχεδόν μέτα από ένα χρόνο και πάλι σε φιλικό παιχνιδι. Αυτή την φορά κόντρα στην Λιθουανία στο Στάδιο Αλφαμέγα. Με χρυσό σκόρερ τον Πίττα στο 22ο λεπτό. Η προηγουμένη νίκη ήταν και πάλι φιλική στις 20.11.22 εκτος εδρας με το Ισραήλ.

Β' Ημίχρονο

Τα πρώτα δέκα λεπτά πέρασαν χωρίς κάποια ευκαιρία και ήταν περισσότερο ένα παιχνίδι κέντρου. Η πρώτη τελική στον αγώνα ήρθε για την Λιθουανία στο 13ο λεπτό όπου μέτα από εκτέλεση κόρνερ είχαν πάρει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα είχε περάσει πάνω από τα δοκάρια. Στο 23ο λεπτό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άνοιξε το σκορ μετά από μακρινή μπαλιά του Λαΐφη στον Ιωάννου, αυτός γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι με τον Πίττα να ανοίγει το σκορ.

Στην συνέχεια του αγώνα δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο, εκτός από κάποια άστοχα σουτ των Κάστανου – Πίττα, αλλά και μια κεφαλιά του Γκιρντβάινις, από πλευράς φιλοξενούμενων. Άξιο αναφοράς πως καταγράφηκαν και δύο φάσεις όπου η διαιτητική ομάδα «ελέγχεται». Στο 12’ ο Παναγή δεν κοντρόλαρε σωστά την μπάλα, η οποία όπως έδειξε η επαναληπτική προβολή πέρασε ολόκληρη τη γραμμή, ενώ στο 38’ ο Λαίφης έκανε χέρι εντός περιοχής. Σημειώνεται πως στο συγκεκριμένο ματς δεν υπάρχει VAR κι ως τούτου ο διαιτητής δεν μπόρεσε να δει ξανά τις επίμαχες φάσεις.

Β' Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, καθότι πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα σημειώθηκαν δύο πολύ αξιόλογες φάσεις, μια για την κάθε χώρα. Συγκεκριμένα, οι Λοΐζου (48’) και Νοβίκοβας (52’) σημάδεψαν τα αντίπαλα δοκάρια.

Παρόλα αυτά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την επόμενη ευκαιρία να έρχεται είκοσι λεπτά, μετά από ένα άστοχο σουτ των Λιθουανών. Επίσης, στο 71’ ο Κακουλλής σκόραρε για την ομάδα μας, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω του ότι ο διαιτητής σφύριξε φάουλ. Ακολούθως, λόγω και των πολλών αλλαγών που έγιναν, ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Κύπρος: Παναγή, Φιλιώτης, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαΐφης, N. Ιωάννου, Xαραλάμπους, Σπόλιαριτς, Κάστανος, Λοΐζου, Πίττας

Στον πάγκο: Μολ, Δημητρίου, Κακουλλής, Ανδρέου, Κορρέια, Πηλέας, Ν. Παναγιώτου, Κυριάκου, Κούσουλος, Κυπριανού, Γαβριήλ, Μ. Ηλία

Λιθουανία: Ζούμπας, Καζουκολόβας, Γκιρντβάινις, Λεκιάτας, Λασίσκας, Γκινέιτις, Σίρβις, Σλιβκά, Νοβίκοβας, Παουλάουσκας, Νολζνίκοβ

Στον πάγκο: Μπενέτα, Τσερνιάουσκας, Τσέρνιχ, Γκερντμονας, Κλιμαβίσιους, Ρεμέικις, Ρομανόβσκι, Στεποναβίτσιους, Ούπστας, Ούκους, Βερμπίτσκας, Βορομπτζόβας

Διαιτητής: Marcel Birsan (ROU)

Σκόρερ: 23. Πίττας / -

Κίτρινες: N. Ιωάννου / Γκιρντβάινις, Παουλάουσκας, Γκινέιτις, Λεκιάτας

Κόκκινες: - / -