Πρώτη Τιμούρ και…πρώτη νίκη στον όμιλο! (vid)

Η Κύπρος νίκησε την Ελλάδα στην Αρένα και έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής

Σημαντική νίκη πέτυχε η Εθνική μας ομάδα απέναντι στην Ελλάδα στο «ΑΕΚ Αρένα» για την 5η αγωνιστική του Nations League και έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της παραμονής της στη Γ’ Κατηγορία.

Στο ντεμπούτο του Τιμούρ Κετσπάγια η Κύπρος παρουσιάστηκε αρκετά αλλαγμένη σε σχέση με την ομάδα που είχε την ευθύνη ο Κωστένογλου και κατάφερε να πάρει το πρώτο της τρίποντο στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Το «χρυσό» γκολ της Εθνικής μας το σημείωσε ο Τζιωνής στο 18’, με την Ελλάδα συνολικά στον αγώνα να έχει την κατοχή και να φτιάχνει ευκαιρίες, όμως η Κύπρος είχε την ουσία, πέτυχε ένα γκολ, μπορούσε και για δεύτερο, όμως κράτησε τη νίκη και το 1-0, πράγμα που είχε μεγάλη σημασία.

Με τη νίκη αυτή η Εθνική μας ανέβηκε στους πέντε βαθμούς και ελπίζει στην παραμονή της στην Γ’ Κατηγορία στο τελευταίο παιχνίδι με το Κόσοβο.

Η εικόνα του αγώνα:

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Ελλάδα μπήκε αρκετά δυνατά και πίεσε ψηλά την ομάδα μας. Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης η Ελλάδα βρήκε την μεγάλη φάση στον αγώνα, καθώς έγινε η σέντρα στην περιοχή, ο Μασούρας έκανε την κεφαλιά πάσα στον Δουβίκα, ο οποίος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Η Ελλάδα μέχρι το 15’ πατούσε καλύτερα και γυρόφερνε έξω από την περιοχή της Κύπρου χωρίς όμως να βρει άλλη μεγάλη ευκαιρία.

Μετά το 15’ η Κύπρος ανέβηκε μέσα στο γήπεδο και στο 17’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λοϊζου σε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο να στέλνει την μπάλα έξω. Όμως ένα λεπτό αργότερα η Κύπρος έφτασε στο γκολ. Στο 18’ μετά από εξαιρετική κάθετη του Κάστανου, ο Τζιωνής έφυγε στην πλάτη και απέναντι από τον Βλαχοδήμο, πλάσαρε εύστοχα για το 1-0 υπέρ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Από εκεί και πέρα η Ελλάδα απάντησε με μεγάλη ευκαιρία στο 20’, με τον Πέλκα εντός περιοχής να κάνει το σουτ και τον Παναγή να κάνει τρομερή επέμβαση σε κόρνερ. Η Κύπρος απάντησε πίσω στην Ελλάδα με μεγάλη ευκαιρία στο 24’, με τον Πιέρο Σωτηρίου απέναντι στον Βλαχοδήμο να κάνει το σουτ και τον Έλληνα κίπερ να διώχνει σε κόρνερ.

Στη συνέχεια η Κύπρος προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να περιορίσει την Ελλάδα στο να μην φτιάξει άλλες μεγάλες φάσεις. Σε ένα μεγάλο βαθμό κατάφερε να κρατήσει μακριά τους Ελλαδίτες από την εστία του Παναγή, με την ομάδα του Πογέτ να έχει την κατοχή, χωρίς να βρίσκει την μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της Κύπρου.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ρυθμός ήταν πεσμένος με την Κύπρο να δείχνει ξεκάθαρα τις προθέσεις της για το πώς θα συνεχίσει τον αγώνα. Η Εθνική μας προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους προς την περιοχή της, να αμυνθεί και αν μπορούσε να χτυπήσει στην κόντρα για ένα δεύτερο γκολ.

Η Ελλάδα μετά το 60’ έκανε αισθητή τη παρουσία της απέναντι στην εστία του Παναγή, με το σουτ του Φούντα στο 63’, να αποκρούει ο Παναγή, η μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να απομακρύνεται.

Στη συνέχεια η Ελλάδα προσπάθησε και πίεσε για την ισοφάριση, καθώς ήταν η ομάδα που κρατούσε την μπάλα, ήταν ενεργητική απέναντι στην αντίπαλη περιοχή και βρήκε νέα ευκαιρία στο 72’ με τον Ιωαννίδη να κάνει το σουτ και τον Παναγή να λέει ξανά «όχι», κρατώντας το 1-0 για την Εθνική μας.

Προς τα τελευταία λεπτά η Ελλάδα προσπάθησε ακόμη περισσότερο για την ισοφάριση, η Κύπρος αμύνθηκε καλά και προσπάθησε να κρατήσει το 1-0, πράγμα που κατάφερε και πήρε πολύ σημαντική νίκη που τις δίνει ελπίδες για παραμονή στην Γ’ Κατηγορία.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Κύπρος (Τ. Κετσπάγια): Παναγή, Ιωάννου, Κατελάρης, Χάμπος, Πιέρος, Ρομπέρζ, Λοΐζου, Αρτυματάς, Ανδρέου, Τζιωνής, Κάστανος

Στον πάγκο: Δημητρίου, Τούμπας, Καρώ, Αντωνιάδης, Γκόγκιτς, Εφραίμ, Χριστοφή, Χαραλάμπους, Παναγιώτου, Παπουλής, Κορρέα, Κακουλλής

Ελλάδα (Γ. Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Σιώπης, Κουρμπέλης, Μασούρας, Μπακασέτας, Πέλκας, Δουβίκας

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Μπάρκας, Κυριακόπουλος, Μπουχαλάκης, Αλεξανδρόπουλος, Ρότα, Παπανικολάου, Φούντας, Γούτας, Κουλιεράκης, Ιωαννίδης, Χατζηγιοβάνης

Σκόρερ: 18' Τζιωνής/

Κίτρινες:  / Σιώπης