Και από τη Βουλγαρία... πάλι ήττα

Άλλη μια μέτρια έως κακή εμφάνιση από την Εθνική μας, που έχασε στη Λάρνακα από τη Βουλγαρία με 2-0

Ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απο την Εθνική Βουλγαρίας. Η Εθνική μας παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε με 0-2 απο τους ανώτερους Βούλγαρους.

Α Μέρος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Όσο ο χρόνος κυλούσε η Εθνική Βουλγαρίας πήρε τον έλεγχο του αγώνα και άρχισε να γίνεται ολοένα και πιο επιθετικοί. Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 18ο λεπτό με τον Ντεσμπόντοφ όταν μετά απο μακρινή μπαλιά και άψογο κοντρόλ προσπάθησε να κρεμάσει τον Παναγή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα αούτ απο το κάθετο δοκάρι. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη μεγάλη φάση ήρθε και πάλι με πρωταγωνιστή τον Ντεσμπόντοφ αλλά αυτή τη φορά του είπε «όχι» ο Αντωνιάδης που έκοψε τη μπάλα στη γραμμή. Η τρίτη φάση του Ντεσμπόντοφ ήταν αποτελεσματική καθώς ο Βούλγαρος διεθνής μετά απο πάσα του Nτέλεφ πλάσαρε και έγραψε το 0-1. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας ήρθε στο 32ο λεπτό με τον Πίττα να σουτάρει αλλά να κόβει στη γραμμή ο Στογιάνοφ. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Βουλγαρία πλησίασε στο δεύτερο γκολ αλλά ο Παναγή είπε «όχι» στον Ντεσπόντοφ και έτσι το πρώτο μέρος έληξε στο 0-1 για την Εθνική Βουλγαρίας.

Β Μέρος

Ο προπονητής του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος Τιμούρ Κετσπάγια προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα και προχώρησε σε τετραπλή αλλαγή με τους Ιωάννου, Γουίλερ, Σπόλιαριτς και Αντωνίου να περνάνε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση των Κυριάκου, Αντρέου, Λοίζου και Αντωνιάδη αντίστοιχα. Η πρώτη φάση της Εθνικής μας στο β' ημίχρονο μετά απο υπέροχη κάθετη πάσα απο τον Κάστανο που βρήκε τον Κακουλλή να φεύγει πίσω απο την άμυνα των Βούλγαρων με τον ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας να θέλει να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας στον Πίττα αλλά η πάσα ήταν πιο δυνατή από όσο έπρεπε. Καθώς η Εθνική μας προσπαθούσε να απειλήσει ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους Βούλγαρους διεθνείς βάζοντας τέλος στις προσπάθειες των διεθνών μας. Αυτή τη φορά ο Ντέλεφ στο 71ο λεπτο νίκησε τον Παναγή μετά απο σέντρα του Ντεσπόντοφ.Το παιχνίδι κύλησε μέχρι και το τέλος του αγώνα σε πιο αργό ρυθμό και έτσι δεν είχαμε καμία άλλη ουσιαστική φάση στο παιχνίδι.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Κύπρος (Κετσπάγια): Παναγή, Ανδρέου, Σιέλης, Λαΐφης, Αντωνιάδης, Γκόγκιτς, Κυριάκου, Κάστανος, Λοΐζου, Πίττας, Κακουλλής.

Βουλγαρία (Κρστάγιτς): Ναούμοφ, Στογιάνοφ, Χριστόφ, Ντ. Κράστεφ, Νεντιάλκοφ, Ν. Ίλιεφ, Ι. Ίλεφ, Πετκόφ, Γκρούεφ, Ντέλεφ, Ντεσπόντοφ.

Σκόρερ: -/ 24'Ντεσπόντοφ, 71' Ντέλεφ

Κίτρινες: -/ 47΄'Καραμπέλιοφ, 66'Βελκόφσκι.