Ήττα της Εθνικής Γυναικών από την Πορτογαλία με 3-0

Δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα απέναντι σε ένα ανώτερο αντίπαλο

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα Γυναικών από την Πορτογαλία σε αγώνα που έγινε στο ΑΕΚ Αρένα για τον 5ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών 2021.

Η Εθνική μας έκανε μεγάλη προσπάθεια αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα απέναντι σε ένα ανώτερο αντίπαλο. Η ομάδα μας αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα από το πρώτο ημίχρονο αφού στο 39' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα η Μαρία Ιωάννου.

Η Κλαούντια Νέτο στο 18' άνοιξε το σκορ για την Πορτογαλία ενώ η Εθνική μας έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 24ο λεπτό με την Φρίντα, το σουτ της οποίας απέκρουσε εντυπωσιακά η τερματοφύλακας της Πορτογαλίας.

Η Νταϊνα Σίλβα στο 56' πέτυχε το 2-0 για την Πορτογαλία για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις η Άνα Καπέτα.

Κύπρος (Α. Τσολάκης): Ματθαίου, Μ. Ιωάννου, Τάνεβα (77' Αντωνίου), Γιάννου, Βιολάρη (88' Χάλιου), Σολωμού, Χρυσοστόμου (54' Αριστοδήμου), Γεωργίου (54' Ξενοφώντος), Σάββα, Φρίντα, Σιακαλλή.

Τον αγώνα διαιτήτευσε η Michalina Diakow από την Πολωνία.

Κύπρος και Πορτογαλία θα αναμετρηθούν την ερχόμενη Τρίτη στο Εστορίλ.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση