Ήττα στην πρόβα

Η Εθνική έχασε από την Τσεχία πριν τα επίσημα ματς του Nations League

Φιλική ήττα με 1-2 από την Τσεχία στο κεκλεισμένων των θυρών ΑΕΚ Αρένα δέχτηκε η Εθνική μας ομάδα, στην πρόβα πριν τις επίσημες εκτός έδρας υποχρεώσεις απέναντι σε Λουξεμβούργο και Αζερμπαϊτζάν στις 10 και 13 Οκτωβρίου αντίστοιχα για το Nations League.

Οι Τσέχοι, που ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, άνοιξαν το σκορ στο 13’ με κεφαλιά του Χόλες που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την άστοχη έξοδο του Κυριακίδη. Η απάντηση για την Εθνική μας ήρθε στο 32’ με το πρώτο γκολ του Λοΐζου με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όμως ένα πέναλτι που έκανε ο Γκόγκιτς έδωσε την ευκαιρία στον Νταρίντα να διαμορφώσει το τελικό 1-2 στο 43’ από την άσπρη βούλα. Ενδιάμεσα, ο Πρόβοντ είχε κεφαλιά στο δοκάρι.

Ο Γιόχαν Βάλεμ χρησιμοποίησε 17 παίκτες στο φιλικό, όσους δικαιούταν δηλαδή, κάνοντας διαχείριση στο υλικό του με γνώμονα και τα επίσημα ματς που ακολουθούν.

Θυμηθείτε εδώ την γραπτή περιγραφή του αγώνα:

90' Τέλος αγώνα.

79' Κεφαλιά του Πετράσεκ μετά από εκτέλεση κόρνερ, έφυγε λίγο έξω.

73' Διπλή αλλαγή για την Εθνική μας. Πίττας και Χριστοφή περνούν στο γήπεδο, αποχωρούν Κακουλλής και Ζαχαρίου,

70' Εκτός περιοχής σουτ, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

64' Ο Ματία Σπόλιαριτς μπαίνει στη θέση του Καρώ. Ο Κατελάρης μεταφέρεται στο πλάι του Σιέλη στα στόπερ και ο νεοεισελθόντας παίρνει θέση στη μεσαία γραμμή.

51' Δυνατό σουτ του Βίντρα, απέκρουσε ο Κυριακίδης. Ο Νταρίντα σούταρε στην επαναφορά, όμως ο Σιέλης έβαλε την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ.

46' Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος με τριπλή αλλαγή για την Εθνική. Έξω Γκόγκιτς, Κωστή και Κάστανος, μέσα Χάμπος Κυριάκου, Κατελάρης και Αρτυματάς.

Δείτε εδώ το δεύτερο γκολ των Τσέχων.

Δείτε εδώ το γκολ του Λοΐζου.

45' Τέλος ημιχρόνου.

43' ΓΚΟΛ για την Τσεχία. Ο Νταρίντα εκτελεί εύστοχα και ξαναδίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

42' Πέναλτι για τους Τσέχους. Το κέρδισαν μετά από φάουλ του Γκόγκιτς.

Δείτε εδώ το γκολ των Τσέχων.

34' Δοκάρι για τους Τσέχους μετά από κεφαλιά του Πρόβοντ από την καρδιά της άμυνας της Εθνικής μας.

32' ΓΚΟΛ για την Κύπρο! Ο Λοΐζου εκμεταλλεύεται το σοβαρό λάθος στην άμυνα της Τσεχίας, με την ασυνεννοησία αμυντικού και τερματοφύλακα, και πλασάρει στο κενό τέρμα για το 1-1!

28' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσεχία, η μπάλα σταμάτησε προ της γραμμής σε σώμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής μας μετά από σουτ εντός μικρής περιοχής.

20' Σουτ του Λοΐζου, η μπάλα φεύγει έξω. Αυτή ήταν η πρώτη αξιόλογη στιγμή για την Εθνική μας στο παιχνίδι.

13' ΓΚΟΛ για την Τσεχία. Ο Χόλες εκμεταλλεύεται την άστοχη έξοδο του Κυριακίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

10' Ολοκληρώθηκε χωρίς τίποτα το αξιοσημείωτο το πρώτο δεκάλεπτο του ματς.