Ισόπαλη με τη Γεωργία η Εθνική Παίδων Κ17

Την ερχόμενη Πέμπτη το δεύτερο φιλικό

Ισόπαλη 1-1 με την Εθνική Γεωργίας αναδείχτηκε η Εθνική μας ομάδα των Παίδων Κ17 σε φιλικό αγώνα που έγινε στο γήπεδο "Κατωκοπιά - Επιστροφή / Γλαύκος Κληρίδης".

Πολύ καλή παρουσία από την ομάδα μας, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το 1-1 το οποίο είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο, έμεινε μέχρι το τέλος.

Ο Χρύσης Ευαγγέλου με ωραίο πλασέ από πλάγια θέση και αφού πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας στο 13ο λεπτό ενώ η Γεωργία ισοφάρισε στο 32' με κεφαλιά του Chikovani  μετά από εκτέλεση φάουλ.

Καλύτερη η Εθνική μας στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε προϋποθέσεις να προηγηθεί στο σκορ αλλά ο Κοκκινόφτας και ο Λουκαϊδής στο 67' και στο 70' δεν κατάφεραν να νικήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα από ευνοϊκή θέση ενώ λίγο αργότερα ο Άννινος Νικολάου από καλή θέση μέσα στην περιοχή, δεν κατάφερε να βρει τον στόχο.

Κύπρος και Γεωργία θα αγωνιστούν και σε δεύτερο φιλικό την ερχόμενη Πέμπτη στις 14:30, επίσης στο γήπεδο της Δόξας στην Περιστερώνα.

Η Εθνική Γεωργίας έχει προκριθεί στον Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων και μέσα από τους αγώνες που θα γίνουν το Μάρτιο, θα προσπαθήσει να εξασφαλίσει την πρόκριση της στην τελική διοργάνωση που θα γίνει στη χώρα μας.

Η Κύπρος προετοιμάζεται για τη συμμετοχή της στην τελική φάση της διοργάνωσης, ως διοργανώτρια χώρα.

Κύπρος (Χρύσης Μιχαήλ): Σταύρος Παναγή, Νικόλας Αχιλλέας Λυσάνδρου (68' Παναγιώτης Χαραλάμπους), Κοσμάς Ιωάννου (81' Αννινος Νικολάου), Χρύσης Ευαγγέλου (81' Κυριάκος Στρούθου), Γαβριήλ Ψηλογενής (68' Πέτρος Ιωάννου), Μάριος Θεοχάρους (87' Γιώργος Τζιωρτζής), Φίλιππος Κοκκινόφτας (68' Μάξιμος Πετούσης), Χαράλαμπος Μιχάλας (87' Στέφανος Βασιλείου), Χρίστος Παπαδόπουλος (68' Μάριος Χατζηλευτέρη), Ραφαήλ Δημοσθένους (87' Θεόκλειτος Πολυχρονίου), Σταύρος Δημοσθένους (68' Χρίστος Λουκαϊδης)

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση