Εθνική Ελπίδων: Βαριά ήττα από την Πορτογαλία

Η ομάδα του Γιάννου Οκκά έχασε με 6-0

Την ήττα με 6-0 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων από την αντίστοιχη της Πορτογαλίας στο Φαρένσε.

Ο αγώνας αφορούσε τον 4ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21.

Η Εθνική μας προσπάθησε για το καλύτερο απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου μας όμως δεν κατάφερε να αποφύγει τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα από τους ανώτερους Πορτογάλους, καθώς προηγήθηκε το 1-0 της περασμένης Παρασκευής στη Λάρνακα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πολύ νωρίς το σκορ με τον Ράμος στο 6ο λεπτό, εξέλιξη που δημιούργησε επιπρόσθετες δυσκολίες για τους διεθνείς μας.

Λίγο πριν πετύχουν οι Πορτογάλοι το 2-0 (Ινάσιο 21’) η Εθνική μας έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν μετά το γύρισμα του Σεργίου από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση ο Μιχάλης Ιωάννου έπιασε το σουτ που κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της Πορτογαλίας.

Στο 29ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε ο Σίλβα και απέκρουσε ο Στέφανος Κίττος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πορτογάλοι με απευθείας κτύπημα φάουλ του Βιεϊρά στο 51ο λεπτό πέτυχαν το 3-0 για να ακολουθήσουν άλλα τρία γκολ στο 53’, 63’ και 71’ που διαμόρφωσαν το 6-0.

Κύπρος: Κίττος, Σεργίου, Νικολάου (87’ Ραφαήλ Μιχαήλ), Παναγιώτου, Σιέλης (68’ Αλέξανδρος Μιχαήλ), Καραμανώλης, Ιωάννου (82’ Ηλία), Κωστής, Κατσαντώνης, Χρυσοστόμου (82’ Ευτυχίδης), Γερολέμου (68’ Χαραλάμπους).

Στους άλλους αγώνες που αφορούσαν τον 4ο όμιλο σήμερα είχαμε Ελλάδα – Ισλανδία 1-0 και Λίχτενσταϊν -Λευκορωσία 0-4.

12.10.2021: Ισλανδία - Πορτογαλία 0-1, Λευκορωσία - Λίχτενσταϊν 6-0
12.11.2021: Κύπρος - Πορτογαλία 0-1, Ελλάδα Λευκορωσία 2-0, Λίχτενσταϊν - Λευκορωσία 0-3