Μπράβο ρε Δημήτρη!

Πρώτος βαθμός για την Εθνική επί Βάλεμ

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Η Εθνική μας πήρε τον πρώτο της βαθμό για τον πρώτο όμιλο της Γ’ κατηγορίας του Nations League, αφού εξήλθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με το Αζερμπαϊτζάν. Καλύτερο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, όμως τη παράσταση έκλεψε ο Δημητρίου, που στο ντεμπούτο του έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση και μεταξύ άλλων απόκρουσε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

Α΄ Ημίχρονο

Η Εθνική μας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα προσπαθώντας να ελέγξει τον αγώνα. Μάλιστα η πρώτη ευκαιρία άνηκε στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όταν στο 3’ ο Πιέρος έκανε μια άστοχη κεφαλιά εντός περιοχής. Στο 12’ οι διεθνείς μας έχασαν νέα ευκαιρία, με τον Τζιωνή να κάνει σουτ από το ύψος της περιοχής και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν αυτοί που έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Στο 17’ ο Σιντάεφ εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας, βγήκε μόνος απέναντι από τον Δημητρίου που απόκρουσε. Τέσσερα λεπτά αργότερα το Αζερμπαϊτζάν έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να αποκρούει το σουτ που έκανε ο Σαντίκοφ, εκτός περιοχής. Η κορυφαία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 26’ όταν ο Δημητρίου που ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Εθνικής, απόκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Γκαράγεφ. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πέναλτι μετά από παράβαση του Καρώ.

Μετά το χαμένο πέναλτι του Αζερμπαϊτζάν, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους γηπεδούχους όμως να χάνουν άλλη μια ευκαιρία με τον Δημητρίου να αποκρούει με τα πόδια το σουτ του Σιντάεφ εντός περιοχής. Από τα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου είναι το ότι ο Πιέρος έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 18’, στη θέση του πέρασε ο Πίττας.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου 45λέπτου.

Β΄ Ημίχρονο

Η επανάληψη ξεκίνησε με νέα αλλαγή για την Εθνική μας, αφού στη θέση του Χάμπου πέρασε ο Ζαχαρίου. Μια αλλαγή που έφερε και εσωτερικές αλλαγές αφού ο Τζιωνής αγωνιζόταν ως επιτελικός μέσος, ακραίοι επιθετικοί ήταν οι Πίττας και Ζαχαρίου, ενώ στην κορυφή μετακινήθηκε ο Χριστοφή.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε καλύτερα.  Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα μας, όταν στο 62’ ο Πίττας έκανε τη σέντρα στη περιοχή, ο Χριστοφή δεν κατάφερε να σκοράρει και στη συνέχεια της φάσης ο Αντωνίου έκανε ένα άστοχο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 68’ ο Λοίζου πέρασε στη θέση του Χριστοφή με αποτέλεσμα να γίνουν νέες εσωτερικές αλλαγές. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής πέρασε στο δεξί άκρο της επίθεσης, ενώ στη κορυφή μετακινήθηκε ο Πίττας.

Στο 76’ η Εθνική μας έχασε νέα καλή ευκαιρία όταν ο Πίττας έκανε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Μαγκομεντιαλίγεφ.

Δύο λεπτά αργότερα το Αζερμπαϊτζάν έχασε τρομερή τριπλή ευκαιρία! Ο Δημητρίου έκανε διπλή επέμβαση σε σουτ εντός περιοχής, ενώ στη τρίτη προσπάθεια των γηπεδούχων η μπάλα πέρασε έξω. Η επόμενη καλή ευκαιρία άνηκε στην Εθνική μας, όταν στο 86' Κάστανος από καλή θέση εντός περιοχής έκανε ένα πολύ άστοχο σουτ.

Μετά και την χαμένη ευκαιρία του Κάστανου, δεν άλλαξε κάτι και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Highlight: Ο Δημητρίου που στο ντεμπούτο του με την Εθνική μας... κατέβασε τα ρολά.