Γεωργίου: «Κανένα πέναλτι για ΑΕΚ, ΑΠΟΕΛ, Ανόρθωση και Πάφο»

Η ανάλυση των φάσεων

Δεν τα πήγαν άσχημα στα σημερινά παιχνίδια οι διαιτητές, σύμφωνα με τον πρώην διεθνή διαιτητή και παρατηρητή Ανδρέα Γεωργίου, ο οποίος όπως κάθε εβδομάδα σχολίασε τις φάσεις των αγώνων στον ΣΠΟΡ FM 95.0.

Τα κυριότερα σημεία

ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ

5’ Δεν υπάρχει πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ. Χτύπησε η μπάλα στον ώμο το παίκτη της ΑΕΚ

10’ Διεκδικεί πέναλτι η ΑΕΚ για χέρι στην περιοχή, αλλά το χέρι του παίκτη του ΑΠΟΕΛ ήταν σε φυσική θέση χωρίς να κάνει έξτρα κίνηση

45+3’ Δεν υπάρχει παράβαση από παίκτη του ΑΠΟΕΛ σε σουτ παίκτη της ΑΕΚ στην περιοχή. Υπάρχει ένα άγγιγμα αλλά ήταν ανεπαίσθητο. Θα ήταν αστείο πέναλτι

47’ Δεν υπάρχει φάουλ απ’ τον Κρέσπο στο δεύτερο τέρμα του ΑΠΟΕΛ. Έπαιξε τη μπάλα και σωστά μέτρησε το τέρμα στη συνέχεια της φάσης

72’ Δεν υπάρχει πέναλτι για την ΑΕΚ. Είναι ίδια περίπτωση με αυτή στο 45+3’. Υπήρξε ανεπαίσθητο άγγιγμα στην πλάτη αλλά δεν ήταν παράβαση

Πάφος – Ανόρθωση

20’ Δεν υπάρχει παράβαση – πέναλτι για την Ανόρθωση, γιατί η μπάλα βρίσκει στο χέρι του αμυντικού της Πάφου που ήταν όμως σε φυσική θέση

26’ Κανένα πέναλτι για την Πάφο, καμία παράβαση πάνω στον Ζάιρο. Ήταν σε αντεπίθεση αυτή η περίπτωση. Έπεσε εύκολα ο παίκτης

64’ Δεν υπάρχει πέναλτι παρά το γεγονός πως το εξέτασε το VAR και σωστά συνεχίζεται το παιχνίδι

71' Δεν υπάρχει παράβαση για πέναλτι υπέρ της Πάφου, παρά τον έλεγχο του VAR

ΑΕΛ – Καρμιώτισσα

88’ Σωστά μέτρησε το τέρμα της Καρμιώτισσας δεν υπήρχε περίπτωση οφσάιντ.

90+1’ Ο διαιτητής δίνει επιθετικό φάουλ σε βάρος της Καρμιώτισσας. Το VAR έλεγξε για πέναλτι αλλά δεν υπήρχε κάτι.

Διαιτησία: Τελευταία Ενημέρωση