Στην Α' Κατηγορία Άρης και ΠΑΕΕΚ!

Δραματικό φινάλε στην τελευταία αγωνιστική της Β' Κατηγορία

ΠΑΕΕΚ και Άρης είναι οι δυο ομάδες που θα αγωνιστούν την επόμενη σεζόν στα σαλόνια της πρώτης κατηγορίας.

Στην τρίτη θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Οθέλλος Αθηαίνου με 68.

Η ΠΑΕΕΚ στο ντέρμπι αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με τον Οθέλλο.

Τέλος του αγώνα.

93' ΓΚΟΛ στο 93' για την ΠΑΕΕΚ, 2-2. Σκόρερ ο Φράγκος. Αλλάζει χέρια η άνοδος και το πρωτάθλημα

90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

82' Βρισκόμαστε οκτώ λεπτά πριν το 90. Οι γηπεδούχοι ψάχνουν με μανία ένα δεύτερο γκολ που θα τους δώσει την άνοδο.

75' Τεράστια ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Ο Παναγή έβγαλε σε κόρνερ το πλασέ το Καπαρτή.

72' Άλλα 20 δραματικά λεπτά. Αμύνεται μαζικά πλέον ο Οθέλλος.

63' Πιέζει για την ισοφάριση η ΠΑΕΕΚ

56' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ, 1-2. Ο Γιαννιτσάνης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή. Νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

46' Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο.

45' Τέλος ημιχρόνου. Πολύ σημαντικό προβάδισμα για τον Οθέλλο ο οποίος «αγγίζει» το πρωτάθλημα και την άνοδο. Με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα στα δυο παιχνίδια, ο Οθέλλος τερματίζει πρώτος και η ΠΑΕΕΚ δεύτερη.

45+2 ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο, 0-2. Ο Μάρκος Μιχαήλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ένα πανέμορφο καλοζυγισμένο πλασέ από το ύψος της περιοχής.

40' Κοντινή προβολή του Έσελινγκ, άουτ. Πολύ καλή στιγμή για την ΠΑΕΕΚ.

27' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο, 0-1. Ο Μάρκος Μιχαήλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή.

1'  Σέντρα στον αγώνα.

Ακρίτας Χλώρακας-Άρης 0-1

90' Τέλος του αγώνα. Άνοδος για τον Άρη ο οποίος τερματίζει δεύτερος.

68' Με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα, την άνοδο παίρνουν οι Οθέλλος και Άρης.

66' ΓΚΟΛ για τον Άρη, 0-1. Ο Σικόρσκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

64' Παραμένει το 0-0. Αρκετά καλό το τέμπο του αγώνα.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεδομένα της μάχης των τριών:

Η ΠΑΕΕΚ εξασφαλίζει το πρωτάθλημα και την άνοδο με νίκη ή ισοπαλία (υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον Άρη). Η ομάδα της Κερύνειας μπορεί να κερδίσει την άνοδο ακόμη και με ήττα φτάνει να μην πάρει τη νίκη ο Άρης κόντρα στον Ακρίτα.

Ο Οθέλλος χρειάζεται μόνο νίκη για να εξασφαλίζει τη άνοδο και την κατάκτηση του πρωταθλήματος χωρίς να εξαρτάται από αποτέλεσμα άλλου αγώνα. Με ισοπαλία θα ανέβει μόνο εάν δεν κερδίσει ο Άρης στην Πάφο, ενώ μπορεί να τερματίσει δεύτερος και με ήττα φτάνει να ηττηθεί και ο Άρης από τον Ακρίτα.

Ο Άρης χρειάζεται νίκη για να εξασφαλίσει την άνοδο. Μπορεί να πετύχει το στόχο του και με ισοπαλία εάν ηττηθεί ο Οθέλλος από την ΠΑΕΕΚ, καθώς η ομάδα της Λεμεσού υπερέχει στην ισοβαθμία με τον Οθέλλο.