Στο δεύτερο... «καθάρισε»

Η Δόξα μπήκε «φουριόζα» στο Β’ μέρος και με τα γκολ των Σαντίκ, Μπένι και Εμπραλίτζε πήρε ένα σημαντικό τρίποντο

Σημαντική νίκη που την απομακρύνει από την ζώνη υποβιβασμού κατάφερε να πάρει η Δόξα που επικράτησε της ΠΑΕΕΚ με 0-3 στο Μακάρειο . Το συγκρότημα του Ηλία Χαραλάμπους είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητά που είχε στο Β’ μέρος κατάφερε να πάρει το ζητούμενο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σαντίκ 56’, Μπένι 61’ και Εμπραλίτζε 73’.

Α’ Ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το Α’ μέρος στο Μακάρειο με την Δόξα να βάζει πίεση στο μισό της ΠΑΕΕΚ και να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να αναπτυχθούν.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε για τους γηπεδούχους στο 14ο λεπτό μετά από σουτ του Κωμοδίκη που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την Κερυνειώτικη ομάδα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην μπορεί να απειλήσει περεταίρω την αντίπαλη εστία.

Στη συνέχεια η ομάδα της Κατωκοπιάς ανέβασε ρυθμό και απείλησε στο 33’ με την κεφαλιά του Κωμοδίκη.

7 λεπτά μετά οι «μαυρόασπροι» έχασαν την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα να περνάει χιλιοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της Δόξας.

Έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0, σε ένα ημίχρονο που θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα από το θέαμα που πρόσφερε.

Β’ Ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο η ΠΑΕΕΚ που έχασε καλή ευκαιρία με το σουτ του Νούνιτς στο 52’ που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του πορτιέρο της Δόξας. Στη συνέχεια η ομάδα της Κατωκοπιάς ανέβασε ρυθμό και έκλεισε τους γηπεδούχους στο δικό τους μισό.

Στο 56ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαντίκ να εκμεταλλεύεται την πολύ καλή σέντρα του Εμπραλίτζε, να κάνει την κεφαλιά και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. 5 λεπτά μετά η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους σκόραρε και πάλι μετά την εξαιρετική κάθετη του Ασαμόα, ο Μπένι βρέθηκε απέναντι από τον Παναγιώτου και έγραψε το 2-0.

Η Δόξα συνέχισε να είναι καταιγιστική και στην αμέσως επόμενη της φάση σημείωσε και 3ο γκολ με τον Εμπραλίτζε να κάνει το πλασέ εκμεταλλευόμενος το κενό στην άμυνα της ΠΑΕΕΚ.

Ακολούθως οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση και έτσι το 0-3 ήταν και το τελικό σκορ που δίνει στην Δόξα ένα πολύτιμο τρίποντο που την απομακρύνει κι άλλο από την ζώνη υποβιβασμού.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Παναγιώτου, Ολιβέιρα, Χαραλάμπους (73' Τίμερμανς) , Βαρέλα (46' Δημητρίου), Μπάμπιτς (73' Παττίχης), Κωμοδίκης (66' Ενόχ), Βίλεμ, Κούρος, Φραγκέσκου, Νούνιτς (66' Ορ), Νεοφύτου.

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Κυριάκου (85' Στυλιανού), Αντενόν, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς,  Ασαμόα (75' Οικονομίδης), Μπένι, Μέσκα (46' Τιντζανί), Εμπραλίτζε (85' Φασουλιώτης), Σασί (62' Τραιτσέφσκι), Σαντίκ.

Σκόρερ: - / 56' Σαντίκ61' Μπένι, 73' Εμπραλίτζε

Κίτρινες: 72' Μπάμπιτς13' Μέσκα

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας