Πήρε την... μπουκιά από το στόμα της ΠΑΕΕΚ ο Απόλλωνας

Έμειναν στην ισοπαλία οι δύο ομάδες με σκορ 2-2

ΠΑΕΕΚ και Απόλλωνας έμειναν στην ισοπαλία και το 2-2 σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Οι «κυανόλευκοι» έμειναν με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Αυλωνίτη στο 60’ με τη βοήθεια του VAR. Η προσφυγική ομάδα κρατούσε τη νίκη μέχρι το 92’ με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει με εκτέλεση πέναλτι του Ντιγκινί με τον Γάλλο να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Α’ Ημίχρονο

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας. Ο Αλμπάνης άνοιξε το σκορ στο 3’ με πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Ντιγκινί. Στη συνέχεια οι «κυανόλευκοι» έδωσαν μέτρα στην προσφυγική ομάδα η οποία όμως δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία των φιλοξενούμενων.

Γύρω στο 15’ της αναμέτρησης ο Απόλλωνας ανέκτησε την κατοχή και προσπάθησε να βρει ένα δεύτερο γκολ. Παρ’ όλα αυτά στο 24’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Βαρέλα. Ο 31χρονος μεσοεπιθετικός έμεινε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και μετά από σέντρα πάρε-βάλε του Δημητρίου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η ομάδα του Τσόρνιγκερ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 27’ έχασε σπουδαία φάση με τον Αλμπάνη ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 36’ ο Πίττας έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Πρόσεκ σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Παρόλο που η λεμεσιανή ομάδα πίεζε περισσότερο, πιο κοντά στην επίτευξη δεύτερου τέρματος έφτασε η ΠΑΕΕΚ. Στο 43’, σε μια φάση αντεπίθεσης, ο Κούρος προσπάθησε να κρεμάσει τον Γιοβάνοβιτς από πολύ πλάγια αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 1-1 παρέμεινε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Β’ Ημίχρονο

Η πρώτη φάση στην επανάληψη άνηκε στην ΠΑΕΕΚ. Στο 54’ μετά από αντεπίθεση ο Δημητρίου μπήκε στην περιοχή έκανε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.

Δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα μετά από ανατροπή του Βαρέλα από τον Αυλωνίτη. Ο Χριστοδούλου ξανά είδε τη φάση στο onfield review, ακύρωσε την κίτρινη κάρτα και απέβαλε τον Ελλαδίτη στόπερ των «κυανόλευκων» ενώ ακύρωσε και την απόφαση του για πέναλτι καθώς όπως διαφάνηκε η παράβαση ήταν εκτός περιοχής.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να πιέσει παρόλο που έπαιζε ποδοσφαιριστή λιγότερο αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 81’ η ομάδα του Μάκη Σεργίδη γύρισε το παιχνίδι μετά από αυτογκόλ του Μαυρία. Ο Ντίας έκανε τη σέντρα, ο Φραγκέσκου πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Ελλαδίτη αμυντικό και κατέληξε στα δίκτυα του Γιοβάνοβιτς.

Η Κερυνειώτικη ομάδα κρατούσε τη νίκη μέχρι το 92’, λεπτό στο οποίο ο Ντιγκινί νίκησε τον Πρόσεκ από τα έντεκα βήματα και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Μακάρειο και να ανοίξει τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους 11 βαθμούς. Από την άλλη, η ΠΑΕΕΚ πήρε έναν υπεροπολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΕΕΚ (Σεργίδης): Πρόσεκ, Ντίας, Δημητρίου, Βαρέλα (62' Ενόχ), Μιλτς (76' Νάντο), Τσόσιτς, Ράμος (76' Χαραλάμπους), Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου, Νούνιτς (62' Μπάμπιτς)

Απόλλων (Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Φιλιώτης (63' Τζουμ), Χάμπος (83' Ογκεντά), Αυλωνίτης, Νογιόκ, Κολ, Πίττας, Αλμπάνης (63' Μαυρίας), Ίντζια (45' Γιάνγκα), Ντιγκινί

Σκόρερ: 24' Βαρέλα, 81' Μαυρίας (αυτογκόλ) / 3' Αλμπάνης, 90+2' Ντιγκινί

Κίτρινες κάρτες: 65' Ενόχ, 67' Ομπανόρ, 72' Τσόσιτς, 89' Νάντο / -

Κόκκινες κάρτες: - / 60' Αυλωνίτης

Διαιτησία: Κυριάκος Χριστοδούλου