«Τσαφ-τσουφ» αραδιπιώτικο στην κορυφή!

Μεγάλη νίκη για την Ομόνοια Αραδίππου, η οποία ανέβηκε στην 1η θέση

Θεόδωρος Τσιολάκης

Μεγάλο «διπλό» με 2-0 πέτυχε η Ομόνοια Αραδίππου μέσα στο «Αμμόχωστος» κόντρα στην Ομόνοια 29ης Μαΐου για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που την ανεβάζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα «περιστέρια» σε γενική εικόνα ήταν καλύτερη απέναντι στους «πράσινους», αμύνθηκαν αρκετά καλά και είχαν την ουσία, καθώς στο 38’ προηγήθηκαν 1-0 με τον Αβραάμ και στο 50’ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Παναγή.

Η Ομόνοια 29Μ παρουσίασε προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι, καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει και στην άμυνα πλήρωσε την αδράνεια και δέχθηκε δύο γκολ.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια Αραδίππου έφτασε στους εννέα βαθμούς και ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά και την ήττα του Εθνικού με τον Οθέλλο. Από την άλλη η Ομόνοια 29Μ παρέμεινε στους έξι βαθμούς.

Το 24sports σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

90' Έξι λεπτά καθυστερήσεων.

85' Δεν τα καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά η γηπεδούχος ομάδα.

80' Σουτ του Αντωνίου, μαζεύει ο Κυριακίδης.

75' Κρατά καλά το υπέρ της 2-0 η Ομόνοια Αραδίππου.

71' Ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ, με τον Αρτεμίου, όμως απέκρουσε ο Κυριακίδης και η μπάλα μετά έφυγε άουτ.

67' Ελέγχει το παιχνίδι η Ομόνοια Αραδίππου, που προηγείται με 2-0.

63' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Έξω ο Ακόστα, μέσα ο Καλλής.

60' Κεφαλιά από τον Αντωνίου μετά από εκτέλεση κόρνερ, εντελώς άστοχη.

55' Mέσα ο Βασιλείου, έξω ο Φιλίππου.

54' Σουτ του Αντωνίου, πέφτει και μαζεύει ο Κυριακίδης.

50' Γκολ 2-0 η Ομόνοια Αραδίππου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ριμπέιρο έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα έφτασε στον Παναγή, ο οποίος με κεφαλιά σκόραρε για την ομάδα του.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45' Τέλος ημιχρόνου. 1-0 η Ομόνοια Αραδίππου.

43' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια Αραδίππου, ο Αβραάμ από πλάγια, έδωσε στον Ριμπέιρο, έκανε το πλασέ, ο Δημητρίου πάνω στην γραμμή έδιωξε.

38' Γκολ 1-0 η Ομόνοια Αραδίππου. Ο Σέργης Αβραάμ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή απέναντι στον Παπαστυλιανού και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι για οφσάιντ, όμως από τα ριπλέι φάνηκε ότι δεν υπήρξε κάτι.

34' Εκτέλεση κόρνερ από την Ομόνοια 29Μ, διώχνει με γροθιές ο Κυριακίδης.

31' Κίτρινη κάρτα στον Κύπρου για φάουλ πάνω στον Κουμπαρή.

25' Απειλεί η Ομόνοια 29Μ με σουτ του Αρτεμίου, όμως μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

23' Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα για φάουλ πάνω στον Ανδρέου.

20' Ισορρόπησε το παιχνίδι η Ομόνοια Αραδίππου, η οποία κέρδισε μέτρα μέσα στο γήπεδο.

11' Απαντά η Ομόνοια Αραδίππου. Ο Ριμπέιρο από αριστερά μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως ο Παπαστυλιανού έκανε τεράστια απόκρουση σε κόρνερ.

10' Πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, η Ομόνοια29Μ πατά πολύ πιο καλύτερα μέσα στο γήπεδο.

7' Ακόμη μία ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ, σουτ του Αρτεμίου εντός περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κυριακίδη.

6' Σουτ του Φροξυλιά εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε έξω.

5' Πρώτο πεντάλεπτο στο ματς χωρίς κάποια μεγάλη φάση, οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή και πατούν καλύτερα στα πρώτα λεπτά.