Ισόπαλο το ντέρμπι… άνοδος για Οθέλλο!

Ολοκληρώθηκε η προτελευταία αγωνιστική στη Β’ Κατηγορία

Ολοκληρώθηκε η προτελευταία αγωνιστική στη Β’ Κατηγορία, με τον Οθέλλο να κερδίζει εκτός έδρας την Πέγεια με 2-1 και να εξασφαλίζει την επιστροφή του στην πρώτη κατηγορία! Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους οι Κατσιατής αι Σούτο, με τον Χαμπίμπ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι της Ομόνοιας 29ης Μαίου με την ΑΕΖ, αποτέλεσμα το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Εθνικός Άχνας που κέρδισε εκτός έδρας τον Αχυρώνα Ονήσιλο με 4-0 για να ανέβει στην τρίτη θέση. Χατ-τρικ έκανε ο Ηλία, ενώ ο Λίμα πέτυχε το τέταρτο γκολ της ομάδας του. Στο τέταρτο ματς για τον πρώτο όμιλο η ΜΕΑΠ κέρδισε εκτός έδρας την Ομόνοια Αραδίππου με 1-0 χάρη σε γκολ του Ανδρέου.

Με μια αγωνιστική να απομένει ο Οθέλλος μετράει 56 βαθμούς, η ΑΕΖ 53, ο Εθνικός Άχνας 52, η Ομόνοια 29Μ 50, η Πέγεια 39, ο Αχυρώνας Ονήσιλος 39 και από 32 βαθμούς μάζεψαν Ομόνοια Αραδίππου και ΜΕΑΠ.

Στην τελευταία αγωνιστική το πρόγραμμα περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις Οθέλλος Αθηαίνου - Ομόνοια 29Μ, Εθνικός Άχνας - Πέγεια, ΜΕΑΠ - ΠΟ Αχυρώνας Ονήσιλος, ΑΕΖ - Ομόνοια Αραδίππου.

Για τον δεύτερο όμιλο είχαμε τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Αναγέννηση Δερύνειας - ΠΑΕΕΚ 2-1
Αγία Νάπα - Ερμής Αραδίππου 1-0
ΠΟ Ξυλοτύμπου - FC Krasava ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα 1-0

Δείτε πως η ιστοσελίδα μας κάλυψε το Ομόνοια 29Μ - ΑΕΖ:

99' Λήξη αγώνα.

97' Ακόμη δύο λεπτά θα αφήσει ο διαιτητής.

96' Άστοχο σουτ του Κονομή εντός περιοχής.

93' Την άνοδο του στην πρώτη κατηγορία εξασφάλισε ο Οθέλλος που κέρδισε με 2-1. 4-0 νίκησε ο Εθνικός Άχνας στο άλλο ματς.

90' Εφτά λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90' Νέα σπουδαία απόκρουση από τον Παπαστυλιανού, που απάντησε αρνητικά σε τετ-α-τετ με τον Κομωδίκη.

88' Ελέγχει το παιχνίδι η ΑΕΖ, που δεν επιτρέπει στον αντίπαλο της να απειλήσει.

83' Πολλά τα νεύρα στο παιχνίδι μας.

80' Δέκα λεπτά για τη λήξη του αγώνα.

77' Στη θέση του Σιφνέου πέρασε ο Θεοδώρου.

73' Προσπαθεί να αυξήση την πίεση η Ομόνοια.

70' Tη μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του θα χάσει ο Βασιλείου, που αφού ντρίμπλαρε εντός περιοχής, ακολούθως έκανε ένα άστοχο σουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

68'  Τα έως τώρα αποτελέσματα στα άλλα τρία ματς του πρώτου γκρουπ:

Πέγεια - Οθέλλος Αθηαίνου 0-1 (64' Κατσιατής)

ΠΟ Αχυρώνας Ονήσιλος - Εθνικός Άχνας 0-4 (11', 20', 53' Α. Ηλία, 72' Λίμα)

Ομόνοια Αραδίππου - ΜΕΑΠ 0-1 (54' Ανδρέου)

65' Αυξήθηκε η ένταση τα τελευταία λεπτά.

63' Πέναλτι ζήτησαν οι γηπεδούχοι για χέρι εντός περιοχής, ο διαιτητής, Μενέλαος Αντωνίου έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

62' Διπλή αλλαγή για Ομόνοια 29 μέσα Φροξυλιάς, Γαβριηλίδης έξω Σπύρου και Ανδρέου.

61' Ο Σιφναίος σούταρε εντός περιοχής, νέα απόκρουση από τον Παπαστυλιανού.

60' Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΖ. Ο Κάστρο προσπάθησε να «νικήσει» τον Παπαστυλιανού από δύσκολη γωνία, όμως ο κίπερ των «πρασίνων» μπλόκαρε.

57' Ισορροπημένο παραμένει το ματς, με την Ομόνοια όμως να είναι η ομάδα που πιέζει περισσότερο για ένα γκολ... εξέλιξη άκρως φυσιολογική, αφού η ΑΕΖ βολεύεται και με ισοπαλία

51' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κάστρο από πλευράς ΑΕΖ εκτέλεσε ένα φάουλ από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση για να στείλει την μπάλα μόλις πάνω από την αντίπαλη εστία.

Άρχισε το δεύτερο μέρος.

45' Στη θέση του Ματθαίου πέρασε ο Αντωνίου για τους γηπεδούχους.

Αποτελέσματα ημιχρόνου στα άλλα παιχνίδια του πρώτου γκρουπ:

ΠΟ Αχυρώνας Ονήσιλος - Εθνικός Άχνας 0-2 (Α. Ηλία, 11' και 20')

Ομόνοια Αραδίππου - ΜΕΑΠ 0-0

Πέγεια - Οθέλλος Αθηαίνου 0-0

Λήξη πρώτου μέρους.

42' Χαμηλός ο ρυθμός, πολύ το πάθος και η ένταση ωστόσο.

36' Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, ο Μαισουράζε σε μια προσπάθεια του να διώξει παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, καθώς η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

30' Ισορροπημένο το παιχνίδι, με την ΑΕΖ ωστόσο να δείχνει πιο επικίνδυνη. Άλλωστε, οι φιλοξενούμενοι είναι αυτοί που σημείωσαν τις μεγαλύτερες φάσεις του αγώνα έως τώρα.

25' Με εξαίρεση τον Εθνικό που προηγείται εκτός με 2-0 του Αχυρώνα Ονήσιλου, τα άλλα ματς του πρώτου γκρουπ παραμένουν στο 0-0. Σκόρερ για την ομάδα της Άχνας ο Ηλία.

17' Κέρδισαν μέτρα τα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι, που ανέβασαν στροφές.

14' Εντυπωσιακή επέμβαση από τον Παπαστυλιανού σε σουτ στην κίνηση από τον Μαισουράτζε. Παραμένει το 0-0.

11' Πρώτη τελική στον αγώνα. Ο Κάστρο πλάσαρε από πλεονεκτική θέση, όμως ο κίπερ της Ομόνοιας έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια.

9' Kρατάνε περισσότερο μπάλα οι γηπεδούχοι, που προσπαθούν να απειλήσουν με οργανωμένες επιθέσεις.

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.