Τίτλοι τέλους και... διαβάθμιση για Νέα Σαλαμίνα

Η Δόξα συνέτριψε τους «ερυθρόλευκους» με 4-1 και τους έσπρωξε στην Β΄ Κατηγορία

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του δευτέρου γκρουπ, η Δόξα συνέτριψε εκτός έδρας την Νέα Σαλαμίνα με 4-1 και κατάφερε να εξασφαλίσει πανηγυρικά τη παραμονή της στα μεγάλα σαλόνια.

Κατώτεροι των περιστάσεων οι «ερυθρόλευκοι», που σε παιχνίδι το οποίο είχε χαρακτήρα τελικού, έκαναν τραγική εμφάνιση και υποβιβάστηκαν στην Β΄ Κατηγορία για έκτη φορά στην ιστορία τους.

Όσον αφορά τους σκόρερ του αγώνα, το σκορ άνοιξε ο Καλό (23΄), ενώ ακολούθησαν τα τέρματα των Μπόλιεβιτς (39’), Μουκτάρη (68’) και Τραιτσέφσκι (73’). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χριστοφόρου (83’).

Α’ Ημίχρονο

Ιδιαίτερα χαμηλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με την Νέα Σαλαμίνα να έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Δόξα ήταν αρκετά προσεκτική στην αμυντική της λειτουργία και πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 20’, όταν μετά από σέντρα του Οσέι στη περιοχή, ο Τσουκαλάς ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Ότι δεν κατάφερε ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας, το πέτυχε ο Καλό τρία λεπτά αργότερα με υποδειγματικό πλασέ εντός περιοχής. Ο Πορτογάλος πήρε από τον Σαντίκ, ο οποίος στο ξεκίνημα της φάσης φάνηκε να κάνει φάουλ στον Κονφέ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν αρκετά επηρεασμένοι από το γκολ του Καλό, ωστόσο κατάφεραν να απειλήσουν στο 31’ με άστοχο σουτ του Βάγκνερ εντός περιοχής. Στο 35’, ο Ντανίλο σούταρε ανενόχλητος εντός περιοχής, όμως ο Σισκόφσκι έπεσε και έδιωξε.

Η Δόξα συνέχισε να είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και στο 39’ πήρε αέρα δύο τερμάτων με υπέροχο τέρμα του Μπόλιεβιτς. Ο Μαυροβούνιος έκανε ένα δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να κτυπά πρώτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι και στη συνέχεια να καταλήγει στα αντίπαλα δίκτυα.

Μετά το γκολ του Μπόλιεβιτς δεν άλλαξε κάτι και έτσι το 0-2 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Επιθετικά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα, που προσπάθησε να πάρει περισσότερα ρίσκα, με στόχο βέβαια να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Με αντεπιθέσεις έβγαινε μπροστά η Δόξα, που ήταν αρκετά προσεκτική στα μετόπισθεν.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, αφού ο Βαρέλα, με τον Σισκόφσκι νικημένο, σούταρε από διαγώνια θέση εντός περιοχής, όμως ο Γκολομπάρτ απόκρουσε με το σώμα.

Στο 52’ η Δόξα απείλησε με σουτ του Εγγλέζου εκτός περιοχής, όμως ο Βεσελόφσκι μπλόκαρε με ευκολία. Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν κλασική ευκαιρία, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπόλιεβιτς, ο Άδωνη έκανε τη κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε η Δόξα, η οποία σκόραρε ακόμη δύο γκολ και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη.

Συγκεκριμένα, ο Μουκτάρης με κεφαλιά εντός περιοχής στο 68’ έκανε το 3-0, ενώ στο 73’ ο Τραιτσέφσκι, μετά από πάσα πάρε-βάλε του Σαντίκ, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κύπρος Χριστοφόρου, που μείωσε για την ομάδα του στο 83’, με κοντινή κεφαλιά.

Νέα Σαλαμίνα: Bεσελόφσκι, Σεργίου (46' Βαρέλα), Παύλου (59' Νικολάου), Τσουκαλάς (59' Λεμέσιος), Χριστοφόρου, Καμισοκό, Βάγκνερ, Μουστιβάρ (46' Κρεάν), Οσέι (46' Σιαθάς), Ντανίλο, Κονφέ.

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Σαντίκ, Καρλίτος, Ασαμόα (84' Οικονομίδης), Τραϊτσέφσκι (84' Γκίλσον), Γκολομπάρτ (75' Χριστοφή), Άδωνη, Κίκας (70' Λούις Κάρλος).

Σκόρερ: 83' Χριστοφόρου / 23' Καλό, 39' Μπόλιεβιτς, 68' Μουκτάρης, 73' Τραιτσέφσκι.

Κίτρινες: 50' Τσουκαλάς, 70' Λεμέσιος / 16' Καλό, 32' Τραιτσέφσκι.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου.