Καλπάζει... για την σωτηρία του!

Μετά το ΑΠΟΕΛ, κέρδισε και την Καρμιώτισσα ο Εθνικός

Μεγάλη νίκη, από κάθε άποψη πέτυχε ο Εθνικός Άχνας, ο οποίος κέρδισε την Καρμιώτισσα στο Δασάκι με 2-1 και έφτασε τους 22 βαθμούς και ελπίζει σε καλύτερες μέρες. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη, στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια για τον Εθνικό, ενώ μετρά και μία ισοπαλία. Απολογισμός που δικαιολογημένα φέρνει χαμόγελα στο Δασάκι.

Τα γκολ της νίκης πέτυχαν ο Μιγκελίτο με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή και ο Μάιντεβατς με κοντινό πλασέ. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Σέρβου με την φανέλα του Εθνικού, από την μέρα που πήγε στο Δασάκι.

Η Καρμιώτισσα υστέρησε, σε σχέση με τις προηγούμενες εμφανίσεις της, προσπάθησε στο τέλος να αντιδράσει, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ρομό.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Με περισσότερη διάθεση μπήκε στο παιχνίδι ο Εθνικός, ο οποίος μετά την μεγάλη νίκη που πέτυχε επί του ΑΠΟΕΛ απέκτησε καλή ψυχολογία και αυτοπεποίθηση. Από την αρχή του παιχνιδιού κατάφερε να έχει την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να βάλει πίεση στην Καρμιώτισσα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 9ο λεπτό, όπου μετά από ωραία συνεργασία, η μπάλα κατέληξε στον Ζάμπα, αλλά το γυριστό του πλάσε κατέληξε έξω.

Η υπεροχή του Εθνικού συνεχίστηκε και στο 14΄ ο Μάιντεβατς έκανε την ατομική ενέργεια, αλλά το σουτ ήταν αδύναμο, με αποτέλεσμα να μαζέψει εύκολα ο Τούμπας. Το γκολ δεν άργησε να έρθει για την ομάδα της Άχνας. Στο 26ο λεπτό σε μία φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Καρμιώτισσας, η μπάλα κατέληξε στον Μιγκελίτο έξω από την περιοχή, όπου με δυνατό σουτ νίκησε έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι της εστίας του Τούμπα.

Μετά το γκολ, η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά χωρίς να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο. Αντίθετα, ήταν ο Εθνικός που απείλησε με νέο γκολ, αλλά ο Μαίντεβατς στο 32ο λεπτό δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την σέντρα του Ζάκπα, καθώς από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή δεν βρήκε καλά την μπάλα.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Καρμιώτισσα στο πρώτο ημίχρονο, ήταν να χάσει μία καλή ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του Ρόμο στο 40΄ έφυγε λίγο έξω. Έτσι, ο Εθνικός κράτησε το 1-0 με το τέλος του ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Καλύτερα μπήκαν στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι, χάνοντας δύο φάσεις για να ισοφαρίσουν με τον Ρομό. Στο 47’ ο Ρόμο βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασε, ωστόσο ο Μποκατίνοφ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Ενώ στο 51΄η κεφαλιά του Βενεζουελάνου έφυγε λίγο έξω.

Ένα λεπτό αργότερα ήρθε το δεύτερο γκολ για τον Εθνικό Άχνας, το οποίο έκρινε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι. Ήταν η ωραία ενέργεια του Παπαγεωργίου μέσα στην περιοχή, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Μάιντεβατς, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με κοντινό πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Στην συνέχεια η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ήταν ο Εθνικός που έχασε την μεγάλη φάση για να πετύχει ένα τρίτο γκολ, αλλά το πλασέ του Παπαγεωργίου στο 65’ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τούμπας. Στα τελευταία 20 λεπτά οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν, μετά την πίεση που τους έβαλαν οι φιλοξενούμενοι. Έτσι, στο 79ο λεπτό ήρθε η μείωση του σκορ με ατομική ενέργεια του Ρόμο και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Το γκολ του Βενεζουελάνου, έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η Καρμιώτισσα πίεσε τον Εθνικό, ωστόσο η ομάδα της Άχνας κατάφερε να διαχειριστεί πολύ καλά το αποτέλεσμα, παίρνοντας στο τέλος την πολύ σημαντική νίκη.

Κίτρινες: Περατικός, Μιγκελίτο, Μπογκατίνοφ, Χριστοφή, Κοστόφσκι / Ι.Σάσι

Σκόρερ: 26' Μιγκελίτο, 52' Μάιντεβατς / 79' Ρόμο

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ουαλί (59' Ντόλεζαλ), Περατικός, Μιγκελίτο, Παπαγεωργίου (83' Ταράσοφς), Ντεϊβίσον, Χουντόμπιακ, Κυπριανού, Ζάκπα (92' Κοστόφσκι), Χριστοφή, Μαΐντεβατς (83' Κ.Ηλία)

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Ευσταθίου (38' Χέρσκοβιτς), Μπαράνοφ, Ρόμο, Χριστοφή, Πέρεζ, Ι.Σάσι, Ρέινολντς (78' Μπουμπακάρι), Χρίστου, Χατζηβασίλης (46' Ο.Σάσι), Νεοφύτου (46' Ντουάρτε)

ΕΘΝΙΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση

3X3 με το... καυτό δίδυμο (vid)

Ο Εθνικός με γκολ των Καμπρέρα και Ηλία επικράτησε με 2-1 του Οθέλλου και πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στα ...