Μάγκας Εθνικός στα σαλόνια… Ερμής στα τάρταρα!

Με τον Μ. Ηλία να σκοράρει δις (2-0), πέτυχε τη νίκη της παραμονής

Ο Εθνικός Άχνας με ήρωα τον Μάριο Ηλία που σημείωσε και τα δύο τέρματά του, κέρδισε με 2-0 τον Ερμή στο Δασάκι και δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν, «σφράγισε» την παραμονή του στην Α’ Κατηγορία.

Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους, βγάζοντας πάθος στο δεύτερο ημίχρονο και καλή εικόνα πέτυχε τον στόχο της και για τρίτη σερί σεζόν, θα παίζει μπάλα στα… σαλόνια, κάτι που της άξιζε, αφού συγκριτικά με τις υπόλοιπες ομάδες που διεκδικούσαν παραμονή, οι μπλε ήταν παρασάγγας ανώτεροι και ποιοτικότεροι.

Ο Εθνικός Άχνας με 46 πόντους ανέβηκε στην 9η θέση πάνω από τη Δόξα, ενώ ο Ερμής ο οποίος υποβιβάζεται μαθηματικά, είναι 12ος με 38 βαθμούς. Για τις δύο ομάδες, οι επόμενοι αγώνες θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Στο πρώτο ημίχρονο, η εικόνα έμοιαζε με αυτήν που έχουν αγώνες οι οποίοι αν δεν έχεις λόγο σοβαρό, δεν κάθεσαι να τους παρακολουθήσεις. Ακόμη και σε περίοδο αυστηρού lockdown, έχοντας ξεμείνει από επιτρεπόμενα SMS. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, με τους γηπεδούχους να είναι κάπως πιο επικίνδυνοι, έχοντας δύο ή τρεις καλές στιγμές (ανάλογα με το πως τις αξιολογεί ο καθένας) και με κορυφαία ευκαιρία ένα δοκάρι με τον Ουαλί. Στο 37’ ο Μάιντεβατς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη επειδή με το χέρι κτύπησε τον Παντελή στο κεφάλι.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έπρεπε. Επιβλήθηκαν, και με τον παίκτη με τη μεγαλύτερη προσφορά στην τρέχουσα σεζόν, τον Μ. Ηλία που σκόραρε δύο τέρματα, πήγαν μέχρι την πηγή και γέμισαν με νερό κανάτες για να ξεδιψάσει όλος ο σύλλογος της Άχνας. Στο 61’ έγινε μακρινή κάθετη από τον Χριστοφή, ο Γαβριήλ έκανε λάθος πάσα με το κεφάλι προς τον Φιρινίδη που βγήκε, ο Κύπριος φορ πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ. Στο 66’ ο Μ. Ηλία με μονοκόμματο σουτ στην κίνηση και την μπάλα να κοντράρει στον Γαβριήλ, διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Γκόρουμπετς, Περατικός, Ντόλεζαλ (85'  Κ. Ηλία), Χριστοφή, Ουαλί (46' Μ. Ηλία), Μιγκελίτο, Ταράσοφς, Ζάκπα (83' Κοστόφσκι), Χουντομπιάκ, Μάιντεβατς.

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Καραγκούνης (64' Κύπρου), Σιντιμπέ, Ντίας, Γαβριήλ, Παντελή, Κυριακίδης (46' Φάλμπορτ), Φόλμπρεχτ (78' Καϊσερλίδης), Γεωργίου (65' Γκάταριτς), Μέιρα (72' Παπαθανασίου), Ρουσιάς.

Σκόρερ: 61', 66' Μ. Ηλία.

Κίτρινες: 35' Ζάκπα, 62' Μ. Ηλία, 84' Μπογκατίνοφ, 90' Γκόρουμπετς, 90' + 4 Μιγκελίτο / 51' Σιντιμπέ (3η), 72' Φάλμπορτ.

Αποβολές: 37' Μάιντεβατς (2η κίτρινη).

Διαιτητής: Μαλιέιρο Μιγκέλ.

Α' βοηθός: Νίκος Εγγλέζου.

Β' βοηθός: Όμηρος Τζιωρτζής.