Εθνικάρα για παραμονή!

Σπουδαίο διπλό (2-1) και μάλιστα με ανατροπή για την Άχνα σε βάρος του Ερμή

Σπουδαία νίκη εκτός έδρας πέτυχε ο Εθνικός Άχνας στο «Αμμόχωστος», ο οποίος με ανατροπή επικράτησε με 2-1 του Ερμή Αραδίππου και ανέβηκε στη 10η θέση με 34 πόντους, προσπερνώντας τη Νέα Σαλαμίνα που έχει 32. Μάλιστα, η προσφυγική ομάδα ισοβαθμεί με τη Δόξα Κατωκοπιάς.

Ήταν ένα παιχνίδι, στο οποίο καταγράφηκε καλό παιχνίδι μονάχα για ένα 35λεπτο στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ερμής παραμένει σε δύσκολη θέση αφού είναι 12ος με 29 πόντους.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, ο Ερμής από τα πρώτα λεπτά άσκησε πίεση στον αντίπαλό του και σε μία από τις προσπάθειές του κέρδισε πέναλτι (14’) μετά από χέρι του Ντεϊβίσον σε προσπάθεια του Μέιρα, με τον Ρουσιά να ευστοχεί στο 15’ από την άσπρη βούλα και να βάζει μπροστά στο σκορ τους «φτεροπόδαρους».

Η συνέχεια ωστόσο ήταν άκρως αντίθετη με το πώς άρχισε το παιχνίδι για τους γηπεδούχους, αφού οι Αχνιώτες ανέβασαν στροφές, επιβλήθηκαν και μέσα σε 12 λεπτά, έφεραν τα κάτω πάνω. Αρχικά ισοφάρισαν (1-1) με σουτ του Ουαλί από πλάγια εντός περιοχής στο 21’, μετά από μπαλιά του Ζακπά, ενώ στο 33’ ο Μάιντεβατς με πανέξυπνη απευθείας φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την επανορθωτική, η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους πήρε προβάδισμα.

Στη συνέχεια, και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους το παιχνίδι δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, αφού τα πολλά μαρκαρίσματα, κάποια εξ αυτών σκληρά, «αλλοίωσαν» κάπως την εικόνα του πρώτου 35λέπτου, ενώ ο Ερμής δικαιολογημένα διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι το οποίο δεν σφυρίχτηκε υπέρ του σε ένα μαρκάρισμα του Περατικού στον Φάλπορτ (43’).

Το 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο αγώνας ήταν τέτοιος που θα βαριότανε οποιοσδήποτε να το παρακολουθήσει. Ενδεικτικό αυτού το γεγονός ότι η πρώτη αξιόλογη φάση καταγράφηκε στο 77’, όταν ο Μπογκατίνοφ πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Γκάταριτς. Μοναδική άλλη αξιοσημείωτη φάση η αποβολή του Χολτ στο 82’ με δεύτερη κίτρινη που έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για τους μπλε και με το 2-1 υπέρ του Εθνικού Άχνας, ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

Ερμής Αραδίππου (Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς): Καϊκέ (46' Φιρινίδης), Κυριακίδης, Ντίας, Σάαντο (63' Φόλμπρεχτ), Χολτ, Καραγκούνης (40' Κοβάτσεβιτς), Γκάταριτς, Φάλπορτ, Δημητρίου, Μέιρα, Ρουσιάς.

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Ουαλί, Περατικός, Ντεϊβίσον, Γκόρουμπετς, Ντόλεζαλ (55' Παπαγεωργίου), Ζάκπα (93' Κυπριανού), Χουντoμπιάκ, Χριστοφή, Ταράσοφς, Μάιντεβατς (73' Μιγκελίτο).

Σκόρερ: 15' Ρουσιάς (πεν.) / 21' Ουαλί, 33' Μάιντεβατς.

Κίτρινες: 23' Δημητρίου / 65' Ντεϊβίσον, 74' Μάιντεβατς, 75' Μπογκατίνοφ, 85' Παπαγεωργίου, 88' Περατικός, 90' Γκόρουμπετς.

Αποβολές: 82' Χολτ (δύο κίτρινες).

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή (42' Ιωάννης Αναστασίου).

Δείτε ΕΔΩ λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης!