Εφτάσφαιρος και ζωντανός

Μεγάλη νίκη για τον Ερμή που ελπίζει ακόμα σε παραμονή στην μεγάλη κατηγορία

Συνεχίζει να ελπίζει ο Ερμής, καθώς πέτυχε μεγάλη και ιστορική επί της Καρμιώτισσας με 7-1. Αυτό το αποτέλεσμα, είναι η μεγαλύτερη νίκη για ην ομάδα της Αραδίππου στην α’ κατηγορία.

Η προηγούμενη νίκη ήταν το 5-1 επί της Δόξας στις 12 Ιανουαρίου 2014. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Ρουσιάς, Γκάταριτς και Δημητρίου, με τον πρώτο να φτάσει τα 16 στο πρωτάθλημα, όσα ο Βάγκνερ της Νέας Σαλαμίνας. Το άλλο γκολ σημείωσε ο Γεωργίου.

Με αυτή τη νίκη ο Ερμής έφτασε τους 38 βαθμούς, ένα λιγότερο από τη Νέα Σαλαμίνα. Η Δόξα έχει 42 και ο Εθνικός 43.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Κυρίαρχος ήταν ο Ερμής στα πρώτα 45 λεπτά του παιχνιδιού. Η ομάδα της Αραδίππου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και από την αρχή αναζήτησε ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 2ο λεπτό, όπου το σουτ του Μέιρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έδιωξε ο Παπλωματάς. Ενώ, λίγο αργότερα είχαμε την μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. Ο Γεωργίου γύρισε στον Ρουσιά, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Παρά τις χαμένες ευκαιρίες, ο Ερμής συνέχισε να αναζητά το γκολ, πιέζοντας ψηλά την Καρμιώτισσα. Στο 23’ είχαμε νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Γεωργίου να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Παπλωματάς απέκρουσε ξανά, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 27΄ είχαμε νέο σουτ για τον Ερμή από την Ηλία Γεωργίου, το οποίο πέρασε πάνω από την εστία του Παπλωματά. Ενώ, στο 34΄η Καρμιώτισσα απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες, καθώς ο Κωμοδίκης από ευνοϊκή θέση σούταρε έξω. Στο 36ο λεπτό ήρθε το γκολ για τον Ερμή.

Ο Μέιρα έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επιστροφή ο Γεωργίου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Αυτό το γκολ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, οι οποίοι επιδίωξαν και δεύτερο γκολ πριν από το τέλος του ημιχρόνου, κάτι που πέτυχαν στο 43’. Ήταν Ωραία προσπάθεια από τους παίκτες του Ερμή, έγινε το σουτ από τον Μέιρα απέκρουσε ο Παπλωματάς και στην επαναφορά ο Γκάταριτς την έστειλε στα δίκτυα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για την ομάδα του Ερμή και το τελικό αποτέλεσμα ήρθε σαν φυσιολογική εξέλιξη, με βάση την εικόνα του παιχνιδιού. Στο 51ο λεπτό ήρθε το τρίτο γκολ για τους «φτεροπόδαρους» με κεφαλιά του Ρουσιά, ενώ 10 λεπτά αργότερα σημειώθηκε και το 4-0 με κοντινό πλασέ του Γκάταριτς.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, έγιναν πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές, με αποτέλεσμα να υπάρχουν τακτικές στο παιχνίδι. Έτσι, το τελικό αποτέλεσμα ήρθε σαν φυσιολογική εξέλιξη. Στο 73ο λεπτό ήρθε η μείωση του σκορ για την Καρμιώτισσα με τον Χατζηβασίλη. Αρχικά το γκολ είχε ακυρωθεί ως οφ σάιτ, αλλά με την υπόδειξη του VAR μέτρησε κανονικά.

Τρία λεπτά αργότερα είχαμε και δεύτερο γκολ από τον Ρουσιά, ο οποίος έφτασε 16 στο πρωτάθλημα. Ο έμπειρος επιθετικός με κοντινό πλάσε έκανε το 5-1 μετά από τον Βάλμπουρτ.

Στο 83ο λεπτό είχαμε και έκτο γκολ για τον Ερμή. Ο Δημητρίου πήρε την μπάλα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Ενώ, στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης με μακρινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Ερμής: Φιρινίδης, Καραγκούνης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Φερνάντες, Φόλπρεχτ, Ρουσιάς, Κυριακίδης, Γεωργίου, Παντελή, Σιντιμπέ, Ρουσιάς

Καρμιώτισσα: Παπλωματάς, Παχίπης, Μπουμπακάρι, Ρόμο, Χριστοφή, Κωμοδίκης, Χατζηβασίλης, Καψός, Μιχαήλ, Δημητρίου, Χέρσκοβιτς