Βυθίζει τον Ερμή… ο Σάντο

Διπλό της Δόξας στο Αμμόχωστος με 1-0

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Με το διπλό έφυγε η Δόξα από το «Αμμόχωστος, όπου στο πρώτο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής των πλέι-άουτ, η ομάδα της Κατωκοπίας κέρδισε τον Ερμή με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε από πόδια ποδοσφαιριστή των «φτεροπόδαρων», αφού ο Σάντο έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδα του (83’).

Με αυτό το αποτέλεσμα η Δόξα έφτασε τους 39 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά της από τη ζώνη του υποβιβασμού στους πέντε βαθμούς. Στους 32 βαθμούς παρέμεινε ο Ερμής, που βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση, όσον αφορά την υπόθεση παραμονή.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερος ο Ερμής στο πρώτο μέρος, καθώς οι «φτεροπόδαροι» υπερείχαν στη κατοχή της μπάλας και είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων. Παθητικός ο ρόλος της Δόξας στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 12’, όταν ο Ρουσιάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σισκόφσκι από πλάγια θέση και έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας απόκρουσε.

Στο 17’, οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία, με άστοχη κεφαλιά του Καραγκούνη εντός περιοχής.

Η ομάδα της Αραδίππου συνέχισε να υπερέχει, όμως μέχρι να έρθει η φάση του 42’, το θέαμα στο «Αμμόχωστος» ήταν αρκετά κακό.

Στην εν λόγω φάση, ο Φόλμπρεχτ έδωσε στον Κυριακίδη, ο οποίος ανενόχλητος εντός περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο Σισκόφκσι φώναξε και πάλι παρών, διώχνοντας σε κόρνερ.

Επίσης στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, καθώς έπειτα από διαγώνια μπαλιά του Ρουσιά στη περιοχή, ο Δημητρίου έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Το μόνο που κατάφερε η Δόξα, ήταν να απειλήσει με ένα άστοχο σουτ του Ασαμόα εκτός περιοχής στο 44’.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Από εκεί που έμεινε το πρώτο μέρος συνεχίστηκε το δεύτερο, καθώς στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Ερμής υπερέχει έναντι της Δόξας, χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία στο 51’. Συγκεκριμένα, ο Φόλμπρεχτ μόνος από το ύψος του πέναλτι έκανε μια καρφωτή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στη συνέχεια η Δόξα άλλαξε τον σχηματισμό της σε 3-5-2, γεγονός που την έκανε πιο επιθετική.

Η πρώτη τελική στον στόχο για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 56’, όταν ο Εγγλέζου έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Φιρινίδης μπλόκαρε με ευκολία.

Στο 65’ ο Κύπριος ποδοσφαιριστής απείλησε εκ νέου, αφού σούταρε από δύσκολη γωνία εντός περιοχής, αναγκάζοντας τον Φιρινίδη να διώξει σε κόρνερ.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς συνέχισε να πιέζει και στο 70’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Εγγλέζου έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Κίκας με προβολή από πλεονεκτική θέση, έστειλε τη μπάλα έξω.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Δόξα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Κίκα να δίνει στον Σαντίκ, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Φιρινίδης έδιωξε με τα πόδια.

Οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος απέφεραν καρπούς στο 83’, όταν ο Καλό σούταρε εντός περιοχής, ο Φιρινίδης απόκρουσε, αλλά η μπάλα κτύπησε στον Σάντο και κατέληξε στα δίκτυα.

Highlight: Το αυτογκόλ του Σάντο στο 83’, το οποίο έκρινε την αναμέτρηση.

Eρμής (Δ. Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Καραγκούνης (65' Μέιρα), Δημητρίου, Γαβριήλ, Ρουσιάς (78' Κύπρου), Ντίας, Φολπρεχτ (83' Παπαθανασίου), Σάντο, Γκάταριτς (46' Κοβάσεβιτς), Κυριακίδης, Σιντιμπέ.

Δόξα (Μ. Σατσιάς): Σισκόφσκι, Μουκτάρης, Γκολομπάρτ, Άδωνη, Εγγλέζου, Τραϊτσέφσκι, Μπόλιεβιτς, Καρλίτος (90' Tζίλσον), Ασαμόα (54' Μπιλάλ), Κίκας, Σαντίκ.

Σκόρερ: - / 82' Σάντο (αυτ.)

Κίτρινες: 40' Καραγκούνη, 60' Σιντιμπέ / 26' Τραιτσέφσκι, 36' Καλό, 68' Χριστοφή, 95' Σισκόφσκι.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.