Μα(x)αιριά για τους μεν, ικανοποιητικός για τους δε

Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε ο αγώνας ανάμεσα στην ΕΝΠ και στον Εθνικό Άχνας στο Παραλίμνι

Ένωση Νέων Παραλιμνίου και Εθνικός Άχνας συμβιβάστηκαν στο 1-1 (73’ Μαρκόφσκι / 82’ Μιγκελίτο) στο «Τάσος Μάρκου» σε μία μεγάλης κρισιμότητας αναμέτρησης.

Οι «βυσσινί» έπαιξαν ίσως το τελευταίο τους χαρτί και βαθμός του «Χ» ασφαλώς και δεν τους αφήνει ικανοποιημένους, ενώ η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους είναι αυτή που μπορεί έστω με έναν βαθμό να αισθάνεται ικανοποιημένη, λαμβάνοντας υπόψη πώς λόγω της ήττας της Νέας Σαλαμίνας προηγουμένως (1-2 από την Πάφος FC), απομακρύνθηκαν στο +4 από τους ερυθρόλευκους. Οι Παραλιμνίτες με 34 πόντους παραμένουν προτελευταίοι.

Χωρίς τέρματα και ελάχιστες καλές τελικές φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος που παρακολουθώντας το εύκολα προκαλούσα… βαριεστημάρα. Είχαν, μεν, από 1-2 αξιόλογες στιγμές, όμως, το προβάδισμα αγνοείτο για τις δύο ομάδες οι οποίες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα «άσφαιρες».

Για πάνω από δέκα λεπτά στην επανάληψη, το σκηνικό ήταν παρόμοιο και χειρότερο με αυτό του πρώτου 45λεπτου. Με τις αλλαγές στις οποίες προέβησαν οι δύο προπονητές ανέβηκε κάπως η διάθεση και τελικώς υπήρχαν τέρματα στην αναμέτρηση στο τελευταίο 20λεπτο.

Στο 73’ με ωραίο σουτ του Μαρκόφσκι πλάγια από το ύψος της περιοχής, η ΕΝΠ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 82’ ο Μιγκελίτο με πλασέ εντός επανορθωτικής ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

ΕΝΠ (Σωτήρης Αντωνίου): Γκατσέφσκι, Μπαρμπόσα (75' Μουλαζίμης), A. Κυριάκου, Λουσέρο, Μπάλαζιτς, Μπάρνι, Κολοκούδιας (66' Γκάντο), Φελίπε, Θεωδόρου, Μαρκόφσκι, Ντένινγκ (87' Ενγκό).

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Mπογκατίνοφ, Κυπριανού, Ταράσοβς, Ντέιβισον, Περατικός, Χουντομπιάκ (79' Δ. Χαραλάμπους), Γκόρουμπετς, Παπαγεωργίου (59' Μιγκελίτο), Ουαλί (72' Κοστόφσκι), Ζάκπα, Μ. Ηλία (59' Μάιντεβατς).

Στάδιο: «Τάσος Μάρκου».

Σκόρερ: 73' Μαρκόφσκι / 82' Μιγκελίτο

Κίτρινες: 39' Ντένινγκ, 43' Μπάλαζιτς, 71' Α. Κυριάκου (3η), 83' Γκατσέφσκι, 84' Μπάρνι / 36' Κυπριανού, 83' Κοστόφσκι, 90' Ντέιβισον.

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου.

Α’ βοηθός: Ιωάννης Λαζάρου.