Ρουσιάς-Καϊκέ έσκαψαν τούνελ απόδρασης!

Με τέρμα του Κύπριου φορ και απόκρουση πέναλτι του Βραζιλιάνου κίπερ, ο Ερμής πήρε σπουδαίο «διπλό»

Τεράστιας σημασίας νίκη για τον Ερμή που επικράτησε της Ένωσης με 0-1 στο «Τάσος Μάρκου» για την 3η αγωνιστική της β΄ φάσης του πρωταθλήματος Cyta. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ρουσιάς στο 75ο λεπτό και έτσι χάρισε στην ομάδα του την νίκη και τους τρεις βαθμούς που στέλνουν τον Ερμή στην 11η θέση (υπερέχει του Εθνικού στα μεταξύ τους) και τους 28 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Στο 10ο λεπτό είδαμε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με το κοντινό σουτ του Ρουσιά, αλλά ο τερματοφύλακας της Ένωσης έσωσε την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στα μέσα του πρώτου μέρους με σουτ του Νγκο αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

Γενικότερα, ήταν ένα πολύ μέτριο ημίχρονο με λίγες φάσεις για κάτι το ιδιαίτερο και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Στο 66’ ο Βάλπορτ βρέθηκε σε επικίνδυνη θέση μέσα στην περιοχή, αλλά δεν έκανε καλό σουτ και έτσι σπατάλησε μια καλή στιγμή για τον Ερμή.

Λίγα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ. Συγκεκριμένα στο 70’, ο Κύπρου έκανε το σουτ, ο Γκατσέφσκι απέκρουσε ασταθώς και ο Ρουσιάς με νέο σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 76’ ο Ερμής άνοιξε το σκορ με τον Ρουσιά που έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Γκατσέφσκι κάνοντας το 0-1. Στην τελευταία φάση του αγώνα η Ένωση κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Δημητρίου, αλλά ο Ντένιγκ δεν κατάφερε να νικήσει τον Καϊκέ από τα 11 βήματα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπαρμπόσα, Λουσέρο, Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Πανός, Μπάρνι, Φελίπε, Θεοδώρου (Ουντόζι 71'), Γκαντό, Νγκο (Ντένινγκ 60')

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Μέιρα, Ρουσιάς (Καραγκούνης 85'), Ντίας, Σάντο, Κοβάσεβιτς (Κύπρου 56'), Βάλμπορτ, Γκάταριτς (Παπαθανασίου 85'), Χολτ, Φόλπρεχτ (Σιντιμπέ 38')

Σκόρερς: -/ Ρουσιάς

Κίτρινες Κάρτες:  Φελίπε, Ουντόζι / Ρουσιάς, Σιντιμπέ