Κουφάλα νεκροθάφτη!

Πρώτοι βαθμοί για την ΕΝΠ που ξέρανε την ΑΕΚ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε απόψε η Ένωση καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 με ανατροπή στο «Τάσος Μάρκου». Οι λαρνακείς άνοιξαν το σκορ στο 3’ με τον Τρισκόφσκι, ωστόσο η καλύτερη στο 2ο ημίχρονο ΕΝΠ έφερε τούμπα το ματς χάρις τα γκολ των Μπαλοτέλι και Ουντόζι και πήρε ένα πολύ σημαντικό για την συνέχεια τρίποντο.

Α’ Ημίχρονο

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ, καθώς μόλις στο 3΄ο Τρισκόφσκι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και με γυριστό έκανε το 0-1, φτάνοντας τα 101 γκολ με την κιτρινοπράσινη φανέλα. Στην συνέχεια του ημιχρόνου δεν είχαμε δει κάποια άλλη αξιόλογη φάση, με εξαίρεση την μεγάλη διπλή ευκαιρία της Ένωσης στο 43’. Συγκεκριμένα, ο Φελίπε εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπάλαζιτς έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Μπελόνε υποδέχτηκε τη μπάλα αλλά έχασε το κοντινό τετ α τετ προς τα όρια της μικρής επανορθωτικής.

Β’ Ημίχρονο

Με στόχο να βρει το γκολ της ισοφάρισης μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο η Ένωση, με τα σουτ των Ουντόζι και Θεοδώρου να μην απειλούν την εστία των φιλοξενουμένων. Στο 58’ η Ένωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπαλοτέλι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος του Ιωάννου και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1. Στο 70’ ο Μαρκόσκι επιχείρησε καλό σουτ με το αριστερό εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός. Στην αμέσως επόμενη φάση η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Φλοριάν ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 79’ ο Μπαλοτέλι μπήκε στην περιοχή και μετά από κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Ουντόζι που με δυνατό σουτ έκανε το 2-1 για την ΕΝΠ. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η Ένωση πήρε το πρώτο της φετινό τρίποντο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Λουσέρο (Μουλαζίμης 88'), Κυριάκου (Ουντότζι 46'), Μπελόνε, Μαϊσουράτζε, Γκονζάλες, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Θεοδώρου, Ντένινγκ (Μαρκόσκι 65'), Μπαλοτέλι

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ (Σπιρόφσκι 66'), Ακοράν (Αναστασίου 81'), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Έκτορ Μαρτίνεθ, Φερνάντεθ, Ιωάννου, Ναράνχο, Μακρής (Φλοριάν 60')

Σκόρερς: Μπαλοτέλι, Ουντόζι / Τρισκόφσκι

Κίτρινες Κάρτες:  Κυριάκου / Ακοράν