Σούπερ «διπλό» παραμονής με buzzer beater Τιτζιανί! (vid)

Με λυτρωτή τον Αφρικανό η Δόξα έφυγε με το τρίποντο από την Πάφο

Σπουδαίο διπλό για την Δόξα καθώς επικράτησε με 2-1 του Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Η ομάδα της Κατωκοπιάς παρ'ότι βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το παιχνίδι, αυξάνοντας τη διαφορά στους οκτώ βαθμούς απο τις ομάδες που ακολουθούν.

Α Μέρος
Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τρόπους για να επιτεθούν. Απο πλευράς θεάματος το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό. Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν για την Δόξα μετά απο λάθος εκτίμηση του Πεντρέου αλλά ο Μπένι δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο 34ο λεπτό ο Γαβριήλ με ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Σισκόφσκι και έγραψε το 1-0. Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Τρούγιτς απο πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα έξω.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο με τον Ακρίτα να προηγείται 1-0 της Δόξας.

Β Μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Κατωκοπιάς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πιέσει την ομάδα του Ακρίτα. Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος άνηκε όμως στον Ακρίτα με τον Εράσο απο το ύψος της περιοχής να κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα να φεύγει έξω.

Οι φιλοξενούμενοι άσκησαν περισσότερη πίεση και κατάφεραν στο 69ο λεπτό να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Ασάντε να εκμεταλλεύεται την άστοχη έξοδο του Πεντρέου.

Το γκολ άλλαξε τα δεδομένα αλλά και την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του Κώστα Σακκά που κατάφερε λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι. Ο Ασάντε έκανε το γύρισμα και ο Τινζανί με προβολή να γράφει το 1-2.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με την ομάδα της Δόξας να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη που την απομακρύνει περισσότερο απο τις ομάδες που ακολουθούν.

Ακρίτας: Περντρέου, Κονέ, Άμπραχαμ, Εράσο, Μεντιμόρετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραούχο

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς

Σκόρερ: 34′ Γαβριήλ / 69′ Ασάντε, 90+1′ Τιτζανί

Κίτρινες: Σέχιτς, Εράσο, Τόρες, Γαβριήλ / Ασαμόα