Νίκη της Εθνικής μας στα πέναλτι, πρωτιά για την Αγγλία

Με την Εθνική μας να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη ολοκληρώθηκε σήμερα το Αναπτυξιακό Τουρνουά Εθνικών ομάδων Παίδων Κ-16 που διοργάνωσε η ΚΟΠ σε συνεργασία με την UEFA.

Η Εθνική μας στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την αντίστοιχη Σκωτίας και στη διαδικασία των πέναλτι νίκησε με 6-5 στο Κοινοτικό Στάδιο Κουκλιών.

Η Σκωτία άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Γουίλσον και η Εθνική μας ισοφάρισε στο 42ο λεπτό με τον Στυλιανού. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Κύπρος έχασε πέναλτι (δοκάρι) με τον Θεοχάρους.

Αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και ο νικητής όπως αναφέραμε πιο πάνω κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Κύπρος (Φ. Φιλίππου): Στ. Παναγή (46' Παπαχαραλάμπους), Βασιλείου (88' Πετούσης), Κ. Ιωάννου, Θεοχάρους (74' Ψηλογένης), Ευσταθίου (56' Κ. Παναγή), Αγγελίδης (46' Γρούτας), Π. Ιωάννου (74' Σταυρινίδης), Δημητρίου (56' Μιχαλάς), Σκαφή, Χριστοδούλου (88'Στρούθου), Στυλιανού (56' Στ. Δημοσθένους).

Την πρώτη θέση με εννέα βαθμούς εξασφάλισε η Αγγλία.