Κ19: Νταμπλούχος η Πάφος FC!

Οι «γαλάζιοι» κατέκτησαν και το κύπελλο επικρατώντας στον τελικό της ΑΕΚ με 3-2

Νταμπλούχος για τη σεζόν 2022-2023 η Κ19 της Πάφος FC. Μετά το πρωτάθλημα, οι «γαλάζιοι» σήκωσαν και το κύπελλο επικρατώντας στον σημερινό συγκλονιστικό τελικό της ΑΕΚ με 3-2 στην παράταση.

Η Παφιακή ομάδα προηγήθηκε με τον Παπαστυλιανού στο 52’ και διπλασίασε το προβάδισμα της στο 59’ με τον Λουρέιρο. Οι Λαρνακείς κέρδισαν πέναλτι στο 60’ ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής άλλαξε την απόφαση του. Παρ’ όλα αυτά, στο 69’ οι «κιτρινοπράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με τον Κωνσταντή και στο 71’ να ισοφαρίσουν με τον Χένρι Ανδρέου.

Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος του 90λεπτου και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση. Η ΑΕΚ σκόραρε στο 92’ με τον Πέρες αλλά μετά από παρέμβαση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η Πάφος βρήκε το γκολ στο 94’ με τον Μασάδο και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ. Το 3-2 διατηρήθηκε μέχρι τέλους και οι «γαλάζιοι» στέφθηκαν κυπελλούχοι για τη σεζόν 2022-2023.