VAR με καθυστέρηση, πέναλτι, δύο γκολ και 3-0 η Πάφος! (vids)

Ισχυρότατο προβάδισμα για τους γηπεδούχους απέναντι στον ΑΠΟΕΛ

Στο 43’ λεπτό ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή αποφάσισε να υποδείξει πέναλτι υπέρ της Πάφος FC σε μία φάση που καταγράφηκε στο 40’.

Ο διαιτητής του αγώνα συμβουλεύτηκε τον VAR και θεώρησε πως ο Μουρτάζ Νταουσβίλι έκανε χέρι κατά το πέσιμο του σε μία στιγμή που έκανε σωτήρια επέμβαση με τάκλιν στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ.

Αυστηρή απόφαση από τον Θεουλή, αφού το χέρι του Γεωργιανού μέσου ήταν αυτό που χρησιμοποίησε ως στήριγμά του κατά το πέσιμο, βρισκόταν στο έδαφος και στη φάση ήταν τρεις ποδοσφαιριστές.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Όνι Βαλακάρι στο 44', ευστόχησε και έκανε το 2-0.

Λίγο αργότερα, και συγκεκριμένα στο 45' + 4, ο Γουίλι Σεμέδο έμελλε να αποδειχθεί... εφιάλτης για τον ΑΠΟΕΛ, αφού σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμορφώνοντας το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Φράνκο Κοβάτσεβιτς με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Γάλλο εξτρέμ στην περιοχή ο οποίος ντρίμπλαρε τον Ουζόχο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.