Τσαμπιονς Λιγκ: Οχι...απο Παφο

Η Πάφος «πάτησε» τον ΑΠΟΕΛ με 3-1 και τον έστειλε στο Κόνφερενς

Με μια απίστευτη εμφάνιση η Πάφος νίκησε τον ΑΠΟΕΛ με 3-1 στο Στέλιο Κυριακίδης, και με συνδυασμό την νίκη της ΑΕΚ επί του Απόλλωνα, στέλνει τους «γαλαζοκίτρινους» στο Κονφερες Λιγκ αντί του Τσάμπιονς Λιγκ. Με δύο γκολ του Ζάιρο (33' και 78') και ένα του Κβίντα (4') η Πάφος πήρε την νίκη στο φινάλε της σεζόν. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στο 54' με τον Σόουζα, ο οποίος αποβλήθηκε στο 86' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν για μεγάλη διάρκεια στη δεύτερη φάση στην ευνοϊκή δεύτερη θέση, όμως στην τελευταία αγωνιστική αυτού του ενδιαφέρον πρωταθλήματος, κατέληξε στην τρίτη θέση που οδηγεί στο Κονφερενς Λιγκ.

Α’ ΜΕΡΟΣ

Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο από τους γηπεδούχους που από την πρώτη φάση βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 4’ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Χότσκο ήταν στην εκτέλεση και ο Κβίντα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τάλις σημάδεψε το δοκάρι με κοντινή κεφαλιά.

Μόνη καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο για τον ΑΠΟΕΛ στο 20’, όταν ο Εφραίμ έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από σέντρα, αλλά ο Αουρέλιο τον πρόλαβε διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 33΄ η Πάφος έφυγε στην αντεπίθεση, έγινε η μπαλιά στην περιοχή, κακό διώξιμο από τον Πέδρο, ο Ζάιρο το εκμεταλλεύτηκε που πέρασε και τον Βινίσιους και με πλασέ έκανε το 2-0 για την Πάφο, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τον ΑΠΟΕΛ.

Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-0 για την Πάφο.

Β' ΜΕΡΟΣ

Στο 50΄ο ΑΠΟΕΛ βρήκε καλή ευκαιρία με τον Σαρφό και το δυνατό του σουτ, αλλά ο Ρούτκο ήταν σε καλή θέση και μάζεψε τη μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά την όμορφη συνεργασία των παικτών του ΑΠΟΕΛ, μπήκαν ξανά στο παιχνίδι αφού ο Σόουζα μείωσε σε 2-1. Ο Σαμπάλα έδωσε στον Σόουζα, αυτός στον Ντε Βιντσέντι που με τακουνάκι έδωσε ξανά στον Σόουζα που είχε εύκολο έργο απέναντι στον Ρούτκο και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Πάφος πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στο 78’ με τον Ζάιρο. Βγήκε στην αντεπίθεση, ο Ταλίς βρήκε τον Ζάιρο στην περιοχή που ήταν αμαρκάριστος και με πλασέ έκανε το 3-1.

Για πέντε περίπου λεπτά ο ΑΠΟΕΛ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, αφού ο Σόουζα είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε για φάουλ του στον Πάνιτς.

Στο 87’ και στο 90’ Πάφος και ΑΠΟΕΛ σκόραραν από ένα γκολ αλλά ακυρώθηκαν και τα δύο για υπόδειξη οφσάιντ.

Έτσι η Πάφος πήρε το τρίποντο απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, που ήταν βαθμολογικά αδιάφορος, στέλνοντας τον στο Κονφερενς Λιγκ.