«Πράσινη σφαλιάρα» και φρένο για Ευρώπη (vid)

Ήττα που πιθανόν να αποδειχθεί καταδικαστική για την Πάφο και την προσπάθεια της να πλασαριστεί στην τριάδα

Με ένα φανταστικό γκολ του Λέτσιακς στο 35’, η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της Πάφου στο «Στέλιος Κυριακίδης» και έβαλε φρένο στους «γαλάζιους» για έξοδο στην Ευρώπη. Η ομάδα του Μίτσελ Σαλγκάδο έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες αλλά μπροστά της βρήκε τον Φαμπιάνο ο οποίος ήταν πραγματικά ανίκητος. Πλέον με τα τωρινά βαθμολογικά δεδομένα οι πιθανότητες της Πάφου για εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου αρχίζουν να εξανεμίζονται.

Α’ Ημίχρονο

Η Πάφος μπήκε με διάθεση να κυκλοφορήσει την μπάλα και να επιτεθεί. Στο 8’, οι γηπεδούχοι έφτιαξαν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Κανέ. Ο βραχύσωμος μέσος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και ο Φαμπιάνο απέκρουσε με υπερένταση παραχωρώντας κόνρερ.

Οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές λίγο μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Στο 20’ ο Κούσουλος έκανε το πλασέ εντός περιοχής αλλά ο Ίβουσιτς μάζεψε εύκολα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν δύο λεπτά αργότερα με ένα μακρινό σουτ του Κβίντα με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Η φάση του στόπερ της Πάφου δεν πτόησε την Ομόνοια η οποία απείλησε ξανά στο 24’. Ο Μπεσεντίν έκανε το σουτ από πολύ πλεονεκτική θέση, η μπάλα κόντραρε στον Μπάιριτς και στη συνέχεια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Το συγκρότημα του Σαλγκάδο «ταρακουνήθηκε» και πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα. Στο 30’ μετά από εκπληκτική κάθετη του Κανέ, ο Τάνκοβιτς βρέθηκε φάτσα με τον Φαμπιάνο ο οποίος με σπουδαία απόκρουση κράτησε ξανά το μηδέν.

Παρ’ όλα αυτά, η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 35’ με έναν «πύραυλο» του Λέτσιακς. Ο Τσέχος με σουτ στην κίνηση από αρκετά μακριά κάρφωσε την μπάλα στα δίκτυα του Ίβουσιτς.

Η Πάφος πίεσε για την ισοφάριση ωστόσο δεν τα κατάφερε. Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή από τα πρώτα λεπτά στην επανάληψη. Ωστόσο, δυσκολεύονταν αρκετά να διασπάσουν την άμυνα των «πρασίνων».

Το «τριφύλλι» έφτιαξε την πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος. Ο Μπεσεντίν έπιασε ένα χλιαρό σουτ στο 57’ το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Ίβουσιτς.

Στη συνέχεια, η Πάφος ανέβασε στροφές και έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες. Το 59’ ο Βαλακάρι έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε μια φανταστική απόκρουση.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τάνκοβιτς εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» αλλά ο κίπερ της Ομόνοιας έδειξε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 66’ ο Βόσνιος γύρισε στον αμαρκάριστο Βαλακάρι αλλά ο Φαμπιάνο ενήργησε άμεσα και έκλεισε τον Φινλανδό πριν αυτός γίνει επικίνδυνος.

Η Πάφος έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 68’ αλλά και πάλι ο Φαμπιάνο έδειξε την κλάση του. Ο Τάνκοβιτς βρέθηκε φάτσα με τον Βραζιλιάνο κίπερ και τελευταίος κράτησε ξανά το μηδέν.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή στη συνέχεια «πάγωσε» τον ρυθμό και κράτησε μακριά από την περιοχή της την Πάφο.

Το 0-1 ήταν και το τελικό σκορ. Η Ομόνοια πήρε τη νίκη και μείωσε αισθητά τις πιθανότητες της Πάφου για έξοδο στην Ευρώπη.

Πάφος FC (Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Χότσκο (81' Μπετανκόρ), Κανέ, Τάνκοβιτς, Ικόκο, Αμπντουραχίμι (62' Χέσταντ), Δημητρίου (72' Ταβάρες), Βαλακάρι, Μπάιριτς, Μπρούνο (81' Ναμ)

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους (61' Κίτσος), Γιούστε, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Κούσουλος, Κασάμα, Ζαχαρίου (61' Παπουλής), Λοΐζου (77' Χαραλάμπους), Μπεσεντίν (77' Λανγκ), Ανσαριφάρντ (69' Μπεζούς)

Σκόρερ: - / 35' Λέτσιακς

Κίτρινες κάρτες: - / 58' Μάθιους, 80' Κούσουλος

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Alexander Sundberg Jakob

VAR: Alessandro Prontera