Πέπε: Ίδιο σενάριο, διαφορετικός αντίπαλος (vid)

Δεν είναι η πρώτη φορά που σκοράρει τέτοιο γκολ ο Πορτογάλος

Κωνσταντίνος Σωκράτους

Φοβερό, άπιαστο, γκολάρα! Έτσι μπορεί να χαρακτηρίσει κανείς το χθεσινό γκολ του Πέπε για το 3-0 της Πάφου απέναντι στην Ομόνοια. Σε μία φάση που ουσιαστικά έβαλε «ταφόπλακα» σε όποια ελπίδα υπήρχε από πλευράς των γηπεδούχων για να ξαναέμπαιναν στο παιχνίδι.

Η ιστορία γράφτηκε με την Πάφο να σηκώνει το πρώτο κύπελλο στην ιστορία της και να γίνεται χαμός στην πόλη της Πάφου μέχρι και τις πρωινές ώρες. Το είχαμε αναφέρει ότι πανάξια η ομάδα του Καρσέδο στέφθηκε κυπελλούχος ωστόσο δεν μπορούμε να μην σχολιάσουμε και το φοβερό γκολ του Πέπε.

Ο Πορτογάλος μέσος ανενόχλητος στο 40ο λεπτό, τέσσερα λεπτά μετά το 2-0, μετά την πάσα του Ναμ εξαπόλυσε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής που βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά χτύπησε στο έδαφος περνώντας φυσικά την γραμμή και έτσι σημείωσε το τελικό 3-0 του αγώνα.

Δεν είναι όμως η πρώτη φορά που σκοράρει τέτοιο γκολ ο 26χρονος μέσος. Ένα παρόμοιο τέρμα σημείωσε και στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα για τα ημιτελικά του Κυπέλλου στο πρώτο αγώνα και στην νίκη με 2-1. Ο ίδιος είχε τότε σκοράρει στην αντίθετη γωνία της εστίας πράγμα που δηλώνει και το πόσο ικανός είναι στο μακρινό σουτ.

Όπως δήλωσε και ο ίδιος στην κάμερα του 24sports (εδώ) είναι μια πολύ σημαντική στιγμή για τον σύλλογο και μετά τα πανηγύρια θα δουν την συνέχεια με την νέα σεζόν. Ο Πέπε θυμίζουμε είναι δανεικός στην ομάδα της Πάφου από τον Ολυμπιακό Πειραιώς και διατηρεί συμβόλαιο με την ομάδα του Πειραιά μέχρι το καλοκαίρι το 2025. Αναμένεται να δούμε να θα συνεχίσει την Παφιακή ομάδα και του χρόνου. Πάντως η αξίας του στο transfermarkt κυμαίνεται στα 2,400,000 εκατομμύρια βάζοντας τον στην δεύτερη θέση πίσω από τον Ίβουσιτς ως τον πιο πολύτιμο βάση αξίας παίκτη.