Πάφος FC: Νεύρα, αποβολές, αντιαθλητικό χτύπημα

Ενόψει Απόλλων και ΠΑΕΕΚ χάνει Ρούντκο και Παλάσιος

Χωρίς αμφιβολία, το αριθμητικό μειονέκτημα για την Πάφος FC έπαιξε τον ρόλο του στο αποτέλεσμα του αγώνα κυπέλλου με την Ανόρθωση και μοιραία η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς δέχθηκε την ήττα με 1-3 και μάλιστα με ανατροπή, αφού είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο.

Η παφιακή ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες μόλις ένα λεπτό από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, «χάνοντας» μάλιστα έναν σημαντικό της παίκτη, τον Αρτούρ Ρούντκο. Ο Ουκρανός τερματοφύλακας ανέτρεψε τον Σόμα Νοβότνι εκτός περιοχής, όταν ο Ούγγρος τον απέφυγε και βρισκόταν σε προφανή θέση για επίτευξη τέρματος. Τον Ρούντκο αντικατέστησε στο τέρμα ο Άντος, ενώ από τον αγώνα αποχώρησε ο Λέιτε. Στο φάουλ που ακολούθησε, ο Ντένις Πόποβιτς εκτέλεσε με άψογο τρόπο και ισοφάρισε το σκορ σε 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, αποβλήθηκε και ο Τζέισον Παλάσιος. Δεν επρόκειτο να αλλάξει κάτι αφού αυτό έγινε στις καθυστερήσεις (93’), ωστόσο, η κίνηση που επέφερε την αποβολή του είναι το πρόβλημα και το γεγονός ότι η Πάφος θα τον στερηθεί κι αυτόν στη συνέχεια. Για αντιαθλητική και αντιεπαγγελματική ενέργεια είναι που δέχθηκε απευθείας κόκκινη ο Κολομβιανός, ο οποίος κλώτσησε στο κεφάλι τον Παύλο Κορρέα της Ανόρθωσης, ενώ οι δύο τους βρέθηκαν στο έδαφος έπειτα από μονομαχία. Ούτε ο εκνευρισμός, ούτε η απογοήτευση, δικαιολογούν τέτοιες ενέργειες.

Ρούντκο και Παλάσιος θα απουσιάσουν από τους δύο επόμενους αγώνες της Πάφου, με Απόλλωνα και ΠΑΕΕΚ, ενώ ο δεύτερος κινδυνεύει και με επιπλέον ποινή από τον Αθλητικό Δικαστή. «Οποιαδήποτε ποινή αυτόματου αποκλεισμού από απευθείας κόκκινη κάρτα ή οποιαδήποτε ποινή αποκλεισμού επιβληθεί από την ∆ικαστική Επιτροπή ισχύει για όλες τις διοργανώσεις», τονίζεται στην προκήρυξη του κυπέλλου.