Παφίτικο προβάδισμα με γκολάρες… τα σπουδαία στη Λεμεσό (vid)

Οι Παφίτες πήραν προβάδισμα για τον τελικό (2-1), όμως τα πάντα θα κριθούν στην έδρα του Απόλλωνα

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού ημιτελικού (17/04, 20:00) στη Λεμεσό πήρε η Πάφος, που επικράτησε εντός έδρας του Απόλλωνα με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο Πέπε (28’), ο Μαλεκκίδης (35’) ισοφάρισε προσωρινά, με τον Δημητρίου (85’) να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Έμφαση στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του έδωσε ο Πάμπλο Ματσίν, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να κυμανθεί σε μέτρια επίπεδα. Επιπρόσθετα, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν δυσκολία στη δημιουργία φάσεων, με τα δύο γκολ που πέτυχαν να έρχονται με δυνατά σουτ εκτός περιοχής.

Σημειώνεται ακόμη πως στο ημίχρονο ο Μαλεκκίδης μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο καθότι υπέστη διάσειση. Μετά από δυνατό σουτ του Ντράγκομιρ η μπάλα σταμάτησε στο πρόσωπο του Κύπριου μπακ.

Σε κάθε περίπτωση, το εισιτήριο για τον τελικό θα κριθεί στο «Στάδιο Αλφαμέγα», αφού το σκορ είναι πολύ ρευστό.

Α’ Ημίχρονο

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το πρώτο μέρος, με την Πάφο να κρατά περισσότερο μπάλα και τον Απόλλωνα να έχει μια σαφώς πιο αμυντική προσέγγιση. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν σχηματισμό 4-4-2 με επιθετικό πλάνο, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με σχηματισμό 4-4-1, δίνοντας έμφαση στο να κρατήσουν τον αντίπαλο τους μακριά από την εστία του Λέουβενμπεργκ.

Πιο ικανοποιημένος με το τέλος του πρώτου μέρους θεωρούμε πως θα ένιωθε ο Πάμπλο Ματσίν, διότι μόλις μια φορά ο αντίπαλος του μπόρεσε να απειλήσει με σουτ στο στόχο. Βέβαια η εν λόγω προσπάθεια έφερε και το γκολ, αφού στο 28’ ο Πέπε με έναν κεραυνό εκτός περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ολλανδό κίπερ.

Ωστόσο, τα πανηγύρια των γηπεδούχων δεν κράτησαν για πολύ, καθότι στο 35’ ο Μαλεκκίδης έφερε το ματς στα ίσα. Μετά από μια όμορφη ατομική ενέργεια, ο Μάρκες έδωσε στον Κύπριο μπακ, ο οποίος ισοφάρισε με πλασέ εντός περιοχής.

Αυτές ήταν οι κυριότερες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο στη μεγαλύτερη του διάρκεια είχε ένα μέτριο ρυθμό… κι ενώ δεν υπολογίζουμε κάποια άστοχα σουτ που έγιναν από ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων εκτός περιοχής.

Β’ Ημίχρονο

Με αναγκαστική αλλαγή του Απόλλωνα άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Κοστάκε να αντικαθιστά τον Μαλεκκίδη, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Ο Κύπριος μετά από κτύπημα στο πρόσωπο, έπειτα από δυνατό σουτ του Ντράγκομιρ, υπέστη διάσειση.

Ίδιο ήταν το σκηνικό στα πρώτα στάδια της επανάληψης, με την Πάφο να κρατά περισσότερο μπάλα, προσπαθώντας να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις. Ο Απόλλωνας συνέχισε να δίνει έμφαση στην αμυντική του λειτουργία.

Σαφώς πιο χαμηλός ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με τις πολλές διακοπές να επηρεάζουν αρνητικά στο να δούμε γκολ και θέαμα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί το ότι μέχρι το 85’ όταν και σκόραρε ο Δημητρίου… είχαν καταγραφεί μόλις δυο τελικές, με άστοχες προσπάθειες του Ζάιρο. Η Πάφος πήρε προβάδισμα με γκολ του Κύπριου μπακ, πέντε λεπτά πριν το 90’, όταν κατάφερε να νικήσει τον Λέουβενμπεργκ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Στην πορεία δεν άλλαξε κάτι, παρά τις όποιες προσπάθειες των «κυανολεύκων» της Λεμεσού και τα πάντα θα κριθούν στο «Στάδιο Αλφαμέγα».

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος: Ίβoυσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαϊ, Ρους (Δημητρίου), Κοντρέρας (45' Μπρούνο), Τάνκοβιτς (69' Ζάζα), Βαλακάρι (45' Ναμ), Ντράγκομιρ, Πέπε.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πέρετς (58' Σπόλιαριτς), Σάντος, Μαλεκκίδης (45' Κοστάκε), Γιούρσεβιτς, Χάμπος (83' Μπαγκενγκά), Νταρίκουα, Φιλιώτης (70' Φιλιώτης), Κολ (83' Αρτεάν), Μάρκες.

Σκόρερ: 28' Πέπε, 85' Δημητρίου / 35' Μαλεκκίδης.

Κίτρινες: - / 12' Κολ, 18' Πέρετζ, 40' Φιλιώτη, 49' Νταρίκουα, 61' Κοστάκε, 95' Πειμπέρνς.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Petrescu Radu-Marian.

VAR: Hategan Ovidiu-Alin.