Ματσάρα και η μπίλια έκατσε στη Πάφο

Αγώνας με δυο χαμένα πέναλτι και πολλά δοκάρια!!

Τεράστια νίκη για την Πάφο η οποία επικράτησε με 2-1 της Δόξας για τη 10η αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος. Ένας αγώνας στον οποίο το δεύτερο ημίχρονο ήταν τουλάχιστον εντυπωσιακό. Δυο χαμένα πέναλτι για την Πάφο, πέντε συνολικά δοκάρια για τις δυο ομάδες και αρκετές ακόμη ευκαιρίες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Η Πάφος ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο. Είχε την κατοχή και καλή κυκλοφορία ψάχνοντας διαδρόμους προς την εστία της Δόξας. Μάλιστα στο 16’ της αναμέτρησης ευτύχησε να βρει το τέρμα, όταν ο Μπεριγκό προσπάθησε να νικήσει τον Σισκόφσκι από κοντά, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, και εν συνεχεία κατέληξε στον Βα που από κοντά έγραψε το 1-0. Η απάντηση της Δόξας ήρθε δέκα λεπτά αργότερα όταν μετά από λάθος του Ρούντκο, ο Ασαμόα έγινε κάτοχος της μπάλας, έδωσε στον Κίκας ο οποίος απ’ το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-1. Γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξαν πολλές φάσεις, ούτε και καλός ρυθμός, με την Πάφο να έχει την κατοχή, αλλά το σκορ να είναι στο 1-1.

Β’ ημίχρονο

Η Πάφος και πάλι μπήκε πιο δυνατά από τη Δόξα. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του κ. Κωνσταντινίδη, είχε την κατοχή και έψαξε με καλή κυκλοφορία να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Σισκόφσκι. Στο 50’ όμως η Δόξα ήταν η ομάδα που κόντεψε στο τέρμα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπόλιεβιτς, με την οποία ανάγκασε τον Ρούντκο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Η απάντηση της Πάφου ήταν όμως τέρμα. Στο 56’ της αναμέτρησης ο Βαλακάρι έστειλε μια μπαλιά στο κεφάλι του Βα, ο οποίος έστρωσε τη μπάλα στον Τόρες που από κοντά με προβολή έγραψε το 2-1. Η Δόξα έψαξε την ισοφάριση και στο 58’ ο Κίκας βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Στο 66’ ο Βαλακάρι ανατράπηκε στην περιοχή της Δόξας από τον Γκολομπάρτ, με τον Λούκα Σωτηρίου να σφυρίζει παράβαση και πέναλτι για την Πάφο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλακάρι, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Σισκοφσκι.

Δυο λεπτά αργότερα ο Βαλακάρι δοκίμασε το πόδι του από καλή θέση, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Η απάντηση της Δόξας ήρθε στο 72’ όταν ο Ασαμόα δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της περιοχής σημαδεύοντας το δοκάρι.

Στο 77’ της αναμέτρησης ο Βαλακάρι ανατράπηκε για δεύτερη φορά στην περιοχή της Δόξας, με τον Λούκα Σωτηρίου να σφυρίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεριγκό, με τον Σισκόφσκι να λέει εκ νέου όχι!!

Ο τερματοφύλακας της Δόξας ήταν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του γηπέδου και στο επόμενο λεπτό νίκησε σε τετ α τετ τον Μέρφι σε μια φάση που βγήκαν τρεις ποδοσφαιριστές της Πάφου μόνοι τους σε αντεπίθεση. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τζίλσον ήταν αυτός που δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, με τον Ρούντκο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός και οι φάσεις έρχονταν η μια μετά την άλλη. Στο 86 ο Κίκας βρέθηκε σε τετ α τετ, με τον Ρούντκο να ακουμπά στη μπάλα και να τη στέλνει στο δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τζίλσον σημάδεψε επίσης το δοκάρι!!

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με την Πάφο να κερδίζει τη Δόξα 2-1.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Πάφος (Κωνσταντινίδης):  Ρούτκο, Σάιθ, Αντωνίου (46΄ Τόρες), Βα, Μπεριγκό (81΄ Ράκελς), Βαλεριάνος, Φουρ, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Καμπράλ (75΄ Μέρφι), Πάνιτς

Δόξα (Σατσιάς): Σισκόφσκι, Χριστοφή, Μουκτάρης, Γκολομπάρτ, Εγγλέζου, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Μπόλιεβιτς, Μπιλάλ, Κίκας, Λούις Κάρλος

Σκόρερς: Βα (16'), Τόρες (56') / Κίκας (26')

Κίτρινες Κάρτες: Πάνιτς, Μέρφι / Εγγλέζου, Γκολομπάρτ, Μουκτάρης

Κόκκινες Κάρτες: - / -