Τρελό κυπριακό ποδόσφαιρο!

Οι προβολείς, ο διαιτητής, η Πάφος και ο Απόλλων έστησαν ένα τρελό σκηνικό

Οι ελλαττωματικοί προβολείς που διορθώθηκαν, οι εναλλαγές στο σκορ, η τρύπια άμυνα του Απόλλωνα, η αποτελεσματικότητα της Πάφου, οι κλασσικές χαμένες ευκαιρίες του Απόλλωνα στα τελευταία λεπτά και φυσικά ο Νικολάου με τα συνήθη μεγάλα λάθη του δημιούργησαν ένα απογευματινό σασπένς για όσους παρακολούθησαν το ματς.

Α’ ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά του ματς, σε μια προσπάθεια να αποκτήσει ρυθμό. Από την άλλη η Πάφος είχε κλειστεί στο δικό της μισό και τον περίμενε. Ενάλλασσαν αρκετές φορές την μπάλα οι παίκτες του Αυγουστή, σε μια προσπάθεια να βρουν διαδρόμους.

Στο 16’ ο Παπουλλής εκμεταλλευόμενος τις κόντρες των αμυντικών της Πάφου κατάφερε να βγει τετ α τετ και να σκοράρει, κάνοντας το 0-1. Ανέβηκε η Πάφος και στο 30’ ο Βα έφερε το ματς στα ίσα, σε μια υπέροχη φάση από δημιουργικής πλευράς. Ο Μπεσάρα απ' τον κεντρικό άξονα βλέποντας την κίνηση του Καμπράλ πέρασε κάθετη πάσα, αυτός πάτησε στον Βα που ερχόμενος από πίσω πλάσαρε εύστοχα για το 1-1!

Τα επόμενα λεπτά ο Απόλλωνας πίεζε διαρκώς, κλείνοντας την Πάφο στο δικό της τρίτο, και το 2-1 ήρθε από τον Πίττα στο 45ο λεπτό. Ο Πέδρο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά στέλνοντας στο δεύτερο δοκάρι, εκεί ο Αντωνίου δεν μπόρεσε να διώξει και ο Πίττας πλάσαρε εύστοχα για το 1-2!

Αμέσως μετά την σέντρα για την Πάφο, βγήκε μαζικά μπροστά και ο Βα έκανε το 2-2 φέρνοντας το ματς στα ίσα. Πραγματικά ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο με τέσσερα γκολ και πολλές εναλλαγές στο ματς. Η μπάλα κυριολεκτικά πάνω – κάτω.

Β' ημίχρονο:

Το Β’ ημίχρονο δεν ήταν τόσο συναρπαστικό όσο το πρώτο. Με πιο λίγες φάσεις γενικότερα. Ο Απόλλων μπήκε δυνατά και προσπάθησε με κάθε τρόπο να σκοράρει.

Τα μαρκαρίσματα ήταν πολλά και σκληρά. Στο 56’ η Πάφος έφυγε στην αντεπίθεση με τον Βα, άδεια η άμυνα του Απόλλωνα, δεν έδωσε όμως σωστά την πάσα στον προωθημένο Σαντίκ.

Στο 63’ παραλίγο να είχαμε αυτογκόλ από τον Σιρόκ, στην μπαλιά του Πέδρο στην περιοχή … ωστόσο σε κόρνερ η μπάλα. Τίποτα το ιδιαίτερο καθώς έδιωξαν οι αμυντικοί της Πάφου

Στο 72’ ο Αντωνίου έκανε κοντρόλ με το χέρι, όπως φάνηκε στην επαναληπτική προβολή πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-2.

Στο 79’ ο Πίττας με κεφαλιά μετά από μπαλιά σκόραρε… ο Νικολάου, έδειξε επιθετικό φαουλ του Πίττα στον αμυντικό της Πάφου, στις επαναληπτικές προβολές δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν έγινε φάουλ. Στην συνέχεια ο διαιτητής έδειξε κάρτα στον Αυγουστή για διαμαρτυρία.

Στο 89’ ζήτησε πέναλντι ο Απόλλωνας σε διείσδυση του Πέδρο, ο αμυντικός της Πάφου τον βρήκε από ότι φαίνεται στα πόδια και ήταν πέναλντι. Μετά από διαμαρτυρία του Γιαννιώτα και σπρώξιμο του παίκτη στον Νικολάου… απευθείας κόκκινη.

Διακριθέντες: Ο Αντωνίου χάρισε την νίκη στην Πάφο, οπότε δικαιούται αυτό τον τίτλο. Πολύ καλοί οι Βα και Γκαπράλ.

Απογοήτευσαν: Ο Σελίμοβιτς δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο, απλά τραγικός. Το ίδιο ισχύει και για τον Σάλαϊ.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδα Πάφου: Πέτρου, Αντωνίου, Γουίλιαμς (Λαφράνς 2'), Σιρόκ, Μπεσάρα, Πανός, Φιλιώτης, Αραγιούρι, Βα, Πάντσεον (Λελιούκιν 2'), Καμπράλ

Ενδεκάδα Απόλλωνα: Μολ, Πέδρο, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Αντωνιάδης, Σακέττι, Αγκίρε, Παπουλής, Σαρντινέρο, Γιαννιώτας, Πίττας

Σκόρερς: Παπουλλής 16', Βα 30', Πίττας 45', Γκαπράλ 46', Αντωνίου 73'

Κίτρινες Κάρτες: Λαφράνς, Γκοπράλ // Αντωνιάδης, Σακέττι, Σαρδινέρο, Σαλάϊ

Κόκκινες Κάρτες: Γιαννιώτας

Διαιτησία: Νικολάου Γιώργος