Tο καθήκον της… και συνωστισμός στα ψηλά! (vid)

Η Πάφος κέρδισε (4-0) την ΑΕΖ, ανεβαίνοντας στην 4η θέση και… στο μείον τέσσερα απ’ την κορυφή.

Επιστροφή στις νίκες για την Πάφο που επικράτησε με 3-0 της ΑΕΖ. Με αυτό το τρίποντο η παφιακή ομάδα ανέβηκε στην τέταρτη θέση και μειώσε τη διαφορά απο την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο «Στέλιος Κυριακίδης» άρχισε όπως ήταν αναμενόμενο με την Πάφο να έχει την κατοχή της μπάλας και να ψάχνει τρόπους για να απειλήσει την ΑΕΖ.

Στο 9ο λεπτό μετά απο ωραία ανάπτυξη απο τους ποδοσφαιριστές της Πάφου ο Ικόκο ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας αλλά το σουτ του ήταν εντελώς άστοχο.

Η ομάδα του Καρσέδο έψαξε το γκολ απο τα πρώτα λεπτά και τελικά το βρήκε στο 21ο λεπτό με τον Βαλακάρι να κάνει το σουτ στη κλειστή γωνία του Μιροσάβλεβιτς και άνοιξε το σκορ του αγώνα.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι λίγο έλειψαν για να διπλασιάσουν τα γκολ τους αλλά ο Ζάιρο απο πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα επόμενα λεπτά με την ΑΕΖ να προσπαθεί να βγει με αξιώσεις στη περιοχή της Πάφου.

Στις καθυστερήσεις η Πάφος έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία και πάλι με τον Ζάιρο μετά απο σέντρα του Ικόκο να κάνει το πλασέ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΖ λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τον Σλόγκαρ να δίνει την πάσα στο Χατζηβασίλη που έκανε το σουτ αλλά ο Ίβουσιτς απέκρουσε.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Πάφο να προηγείται με 1-0 της ΑΕΖ.

Β' Μέρος

Η ΑΕΖ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να γίνει απειλητική χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει.

Παρ'όλα αυτά αυτή που βρήκε το γκολ ήταν και πάλι η Πάφος. Στο 58ο λεπτό ο Ικόκο απο δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Τάνκοβιτς με κεφαλιά διπλασιάσε τα γκολ για την ομάδα του.

Το γκολ έδωσε ηρεμία στους ποδοσφαιριστές του Καρσέδο που διαχειρίστηκαν καλύτερα το παιχνίδι στα επόμενα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν και τρίτο γκολ στο 73ο γκολ μετά απο σουτ του Ζάιρο και απόκρουση του Μιροσάβλεβιτς αλλά στην επαναφορά ο Νταλίνια δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το όνομα του στους σκόρερ του αγώνα.

Η Πάφος δεν σταμάτησε εκεί, καθώς σημειώσε και τέταρτο γκολ με τον Μπρούνο με διπλή προσπάθεια να νικάει τον Μιροσάβλεβιτς.

Έτσι λοιπόν η ομάδα του Καρσέδο επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, ανέβηκε στην τέταρτη θέση και μειώσε τη διαφορά στους τέσσερις βαθμούς.

Πάφος:  Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Μελούσο, Ικόκο, Ρους, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Ζάιρο

ΑΕΖ: Μιροσάβλεβιτς, Παστελής, Γιαντάλ, Ντελμίρο, Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ρέινολντς, Χατζηβασίλης, Σιφναίος, Χρίστου, Κάστρο

Σκόρερ: 21' Βαλακάρι,58' Τάνκοβιτς,73' Νταλίνια,91'Μπρούνο/

Κίτρινες: Μελούσο/-

Αποβολές: -/Αντωνίου

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Obrenovic Rade