Η μπίλια έκατσε στο «Χ»

Από ένα βαθμό οι δυο ομάδες

Ένα χορταστικό παιχνίδι διεξήχθη απόψε στο Στέλιος Κυριακίδης με την Πάφο και τον Εθνικό Άχνας να παραμένουν στο 2-2, χαρίζοντας γκολ και θέαμα.

Η Πάφος ήταν η ομάδα που πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Σάιζ στην πρώτη καλή στιγμή της Πάφου με τον Εθνικό να απαντά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η παφιακή ομάδα κατάφερε εκ νέου να πάρει προβάδισμα με τον Βα, αλλά ο σκληροτράχηλος Εθνικός ισοφάρισε σε 2-2, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Οι Αχνιώτες θα μπορούσαν να έφευγαν με τη νίκη από την Πάφο, εάν οι Παπαγεωργίου και Ηλία δεν σημάδευαν το οριζόντιο δοκάρι του Ρούντκο και στις δυο περιπτώσεις. Από την πλευρά της η Πάφος, ήταν πολύ αποτελεσματική αφού στις λιγοστές ευκαιρίες που βρήκε κατάφερε να σκοράρει δυο τέρματα.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα του Εθνικού αφού ήταν η ομάδα που είχε τις πρώτες καλές στιγμές στην αναμέτρηση. Οι ποδοσφαιριστές του Ντιν Κλάφουριτς, έφτασαν κοντά στο τέρμα από το 4’ της αναμέτρησης, όταν εκτέλεσαν με λόμπα το κόρνερ που είχαν κερδίσει και το σουτ του Παπαγεωργίου να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ρούντκο. Στο 13’, ο Μάριος Ηλία, με όμορφη ενέργεια μέσα στην περιοχή της Πάφου, έδωσε στον Κουσιάππα που έπιασε δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Ρούντκο να απομακρύνει σε κόρνερ την μπάλα. Από εκείνο το σημείο και μετά η Πάφος ανέβασε στροφές, πήρε την κατοχή του αγώνα και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Σάιζ. Στο 36’, η ομάδα του Τόσιακ, κέρδισε κόρνερ με την άμυνα του Εθνικού να αδρανεί και τον Σάιζ να βάζει μπροστά την ομάδα του με δυνατό σουτ. Ο Εθνικός κατάφερε να αντιδράσει με τη σειρά του, με τον Ντόλεζακ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο άσος του Εθνικού πάτησε περιοχή, νικώντας στο ένας εναντίων ενός τον Κρβίντα και με δυνατό σουτ, έφερε το ματς στα ίσα.

Β΄ ημίχρονο

Με φόρα μπήκε στην επανάληψη η ομάδα του Εθνικού, αφού οι ποδοσφαιριστές του Ντιν Κλάφουριτς, έφτασαν κοντά στο τέρμα σε δυο περιπτώσεις αλλά μια το δοκάρι και μια Ρούντκο τους το στέρησαν. Αρχικά στο 52’, ο Ντόλεζακ, ξεχύθηκε στη κόντρα με το πλασέ του να βρίσκει το δοκάρι και την άμυνα της Πάφου να απομακρύνει. Στη συνέχεια και στο 58’, ο Κουσιάππας, έπιασε ένα δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Ρούντκο να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Η Πάφος, βρήκε την πρώτη της καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Βαλακάρι έκανε το γέμισμα στην περιοχή με τον Μέρφι να κάνει το πλασέ και τον Μπογκατίνοβ να τον σταματά. Η ομάδα της Πάφου, κατάφερε να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Βα. Στο 68’ της αναμέτρησης μετά από ατομική ενέργεια του Πάντσεον που μοίρασε στην περιοχή στον Βα, ο Ανγκολέζος με υποδειγματικό πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Εθνικός κατάφερε να απαντήσει εκ νέου με τον Ζάκπα να κερδίζει πέναλτι στην πρώτη του επαφή στον αγωνιστικό χώρο στο 78’ και τον Κιουντόμπιακ να το μετουσιώνει σε τέρμα.