Παφιακό «στοπ» στο αχνιώτικο σερί!

Διπλό της Πάφου στο Δασάκι με σκορ 0-2

Με γκολ του Μπεριγκό στο 54' και του Τόρες στο 90', η Πάφος πήρε σημαντικό διπλό επί του Εθνικού με σκορ 0-2 και εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση του δεύτερου γκρουπ με 45 βαθμούς . Από την άλλη, η ομάδα της Άχνας δέχθηκε την πρώτη της ήττα μετά από πέντε αγώνες, μένοντας στους 37 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Πάφος ήταν η ομάδα που έχασε τρεις ξεκάθαρες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ στο πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού. Ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε τα σουτ των Μέρφι, Πάνιτς και Μπεριγκό, μη επιτρέποντας να παραβιαστεί η εστία του. Η υπεροχή της Πάφου συνεχίστηκε, με το σουτ του Σάιθ να απομακρύνεται εντυπωσιακά από τον Μπογκατίνοφ στο 27'. Η Πάφος συνέχισε να υπερέχει, με τον Μπεριγκό να χάνει σπουδαία ευκαιρία στις καθυστερήσεις, στέλνοντας την κεφαλιά του άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να εξαργυρώνουν την υπεροχή τους στο 54'. Ο Πάντσεον έκανε το σουτ, η μπάλα έφθασε στον Βαλακάρι,ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Μπογκατίνοφ, έδωσε στον Μπεριγκό που σε κενή εστία σκόραρε. Στη συνέχεια, η παφιακή ομάδα έχασε και άλλη μια σπουδαία ευκαιρία για να διευρύνει τον δείκτη του σκορ, όταν ο Μέρφι έπιασε το σουτ στο 69', όμως ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 81', ο Πάνιτς έκανε το σουτ, όμως ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε και πάλι σε κόρνερ σωτήρια. Η Πάφος διπλασίασε τα γκολ της στο 90', όταν ο Τόρες εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μπογκατίνοφ και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αναλυτικά, οι συνθέσεις:

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Ουαλί (55'΄Μιγκελίτο), Περατικός, Παπαγεωργίου (55' Κωνσταντίνος Ηλία), Ντεϊβίσον (82' Κουμής), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς (82' Κυπριανού), Χριστοφή, Ταράσοφς, Μάϊντεβατς (39' Μάριος Ηλία)

Πάφος FC (Στιβ Κωνσταντινίδης): Ρούντκο, Σάιθ, Αραγιούρι (92΄ Αντωνίου), Κβίντα, Πάνιτς, Πάντσεον, Αουρέλιο (92' Σπόντας), Φουρ (92' Κούζικ), Βαλακάρι (87' Καμπράλ), Μέρφι (77' Τόρες), Μπεριγκό

Σκόρερ: 54' Μπεριγκό, 90' Τόρες

Κίτρινες: Κ.Ηλία/ Σάιθ, Αραγιούρι, Πάνιτς, Κβίντα, Βαλακάρι