Έκανε τη διαφορά η ζωγραφιά του Ελουντού (vid)

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους «ερυθρόλευκους»

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε με 1-0 την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης» χάρη στο γκολ του Ελούντου και απόκτησε σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει τουλάχιστον άλλο ένα γκολ όμως το αποτέλεσμα έμεινε στο 1-0. Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη 29 Ιανουαρίου στο «Αμμόχωστος».

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Πάφος μπήκε πιο δυνατό στο παιχνίδι και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Νέα Σαλαμίνα, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Οι γηπεδούχοι είχαν μια ανούσια υπεροχή στο πρώτο τέταρτο όμως στη συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα ισορρόπησε το παιχνίδι. Η πρώτη καλή φάση στο ματς καταγράφηκε στο 17ο λεπτό με μια κεφαλιά του Ντελγκάδο η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Ρούτκο. Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ελουντού, ο οποίος νίκησε τον Ρούτκο με ένα πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή. Η Πάφος πήγε να απαντήσει άμεσα καθώς στο 23’ ο Καμπράλ δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Βεσελόφσκι όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 27’ με ένα δυνατό άλλο άστοχο σουτ του Κορέια από το ύψος της περιοχής. Η Νέα Σαλαμίνα έκανε σωστή διαχείριση στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο δεν καταγράψαμε κάποια καλή φάση, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Με μια φάση για την Πάφο ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Ο Καμπράλ δοκίμασε ένα μακρινό σουτ το οποίο απόκρουσε σταθερά ο Βεσελόφσκι χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα. Στο 50’ ήταν η σειρά του Μπεσάρα να δοκιμάσει το σουτ το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 51’ ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Στο 53’ ο Νουρ επιχείρησε μια μακρινή εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ρούτκο. Εφτά λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε ένα δυνατό μακρινό σουτ όμως ο Ρούτκο ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Στο 61’ η Νέα Σαλαμίνα απώλεσε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Μαουρίσιο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά όμως η κοντινή προβολή του Ελουντού δεν βρήκε στόχο. Η επαναληπτική προβολή έδειξε ότι ο επιθετικός της Νέας Σαλαμίνας ήταν εκτεθειμένος όμως ο βοηθός άφησε κάτω το σημαιάκι. Στο 71’ ο Γκοντάρντ έπιασε το δυνατό σουτ όμως ο Βεσελόφσκι απόκρουσε τη μπάλα ασταθώς. Στο 78’ ο Γκοντάρντ ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν απελπιστικά άστοχο. Στο 79’ η Νέα Σαλαμίνα απώλεσε άλλη μια πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Νουρ έκανε το συρτό γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο επερχόμενος Σίμπσον έπιασε το σουτ όμως ο Ρούτκο απόκρουσε ασταθώς με δυσκολία τη μπάλα. Το 0-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ο Ελουντού, πέρα από το γκολ που σημείωσε, αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα της Πάφου.

ΠΑΦΟΣ FC: O Γκοντάρντ πέρασε αλλαγή στο ματς και δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις και φάσεις για την ομάδα του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ο Σίμπσον απώλεσε μια τεράστια ευκαιρία στο 79’ και θα μπορούσε να κάνει πιο εύκολο το έργο της ομάδας του στον επαναληπτικό.

ΠΑΦΟΣ: Ο Καμπράλ δεν κατάφερε να δώσει ουσιαστικές βοήθειες στην ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Αρκετά καλή ήταν η διαιτησία του Θεουλή Χρυσοβαλάντη και των βοηθών του με εξαίρεση τη φάση του 61ου λεπτού όπου δεν υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Ελουντού.