Από αέρος… στην κορυφή! (vid)

Άλωσε με διπλάρα το «Στέλιος Κυριακίδης» ο ΑΠΟΕΛ

Απόδραση απο το «Στέλιος Κυριακίδης» για το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 1-0 της Πάφου χάρις στο γκολ του Τσεμπάκ στο 54ο λεπτό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» απολαμβάνουν και πάλι την μοναξιά της κορυφής και πηγαίνουν στο «αιώνιο» με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Α' Μέρος

Το μεγάλο παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η Πάφος είχε την κατοχή της μπάλας αλλά το ΑΠΟΕΛ ήταν πιο απειλητικό στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 21ο λεπτό ο Μαρκίνιος έκανε το σουτ χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον Ίβουσιτς που μάζεψε τη μπάλα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 33ο λεπτό είχαν την καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ντάλσιο με ωραία κάθετη βρήκε τον Κβιλιτάια αλλά ο Γκολντάρ τον πρόλαβε και έβαλε το πόδι διώχνοντας σε κόρνερ.

Η Πάφος η οποία δεν κατάφερε να γίνει και ιδιαίτερα απειλητική προσπάθησε στο 43ο λεπτό με τον Ζάιρο να κάνει το σουτ αλλά ήταν εντελώς αδύναμο με αποτέλεσμα ο Μπέλετς να μην ανησυχεί.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Σα Πίντο απείλησε και πάλι με σουτ του Μαρκίνιος αλλά ο Ίβουσις απέκρουσε σε κόρνερ.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

B' Μέρος

Η Πάφος μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε να αιφνιδιάσει το ΑΠΟΕΛ. Στο 51ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Ικόκο να κάνει το σουτ αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε.

Παρ'όλα αυτά το ΑΠΟΕΛ τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τσεμπάκ πήρε τη κεφαλιά ανοίγοντας το σκορ του αγώνα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» λίγο έλειψαν να σημειώσουν και δεύτερο γκολ στο 60ο λεπτό. Ο Ντάλσιο έκανε ωραία ατομική ενέργεια και ακολούθως το σουτ αλλά η μπάλα για κακή του τύχη κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Φανηκά επηρεαζόμενοι με το γκολ που δέχθηκαν οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Μπέλετς.

Στο 71ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έχασε ακόμη μία ευκαιρία με τον Τομανέ να προσπαθεί να κάνει το σουτ αλλά ο Ίβουσιτς τον πρόλαβε.

H Πάφος απείλησε μετά απο αρκετή ώρα και συγκεκριμένα στο 84ο λεπτό μετά απο κεφαλιά του Ναμ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απο την εστία του Μπέλετς.

Στα επόμενα τελευταία λεπτά η Πάφος προσπάθησε να απειλήσει αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την πολύ καλή αμυντική λειτουργία των «γαλαζοκιτρίνων».

Το τελικό σφύριγμα βρήκε το ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει τεράστια νίκη και να πηγαίνει στο «αιώνιο» με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία

Η εξέλιξη του αγώνα εδώ

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο, Ζάιρο, Μποτσκάι, Ικόκο, Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεμπάκ, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Βιτάλ, Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες, Εντονγκαλά, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια

Σκόρερ: -/54' Τσεμπάκ

Κίτρινες: Γκολντάρ,Ναμ/Βιτάλ,Μαρκίνιος,Βιγιαφάνες,Πέτροβιτς