Με το δεξί… του Φαράζ, στο -5 από την κορυφή! (vid)

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την Πάφο και βλέπει ψηλότερα

Τεράστιο «διπλό» για την ΑΕΚ που επικράτησε με 0-1 της Πάφου στο «Στέλιος Κυριακίδης» με γκολ του Φαράζ στο 44ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη οι «κιτρινοπράσινοι» ανέβηκαν στους 55 βαθμούς και μειώσαν τη διαφορά απο την κορυφή στους πέντε βαθμούς.

Α Μέρος
Οι ποδοσφαιριστές του Καρσέδο μπήκαν με αρκετή διάθεση στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Από την άλλη οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ έδειχναν να μην «πατάνε» καλά στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 12ο λεπτό με τον Τάνκοβιτς να κάνει ωραίο φαλτσαριστό σουτ αλλά ο Πίριτς πραγματοποιήσε φοβερή απόκρουση.

Οι ποδοσφαιριστές της Πάφου είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά τους έλειπε η τελική πάσα για να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή της ΑΕΚ.

Στο 39ο λεπτό ο Ντράγκομιρ εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Πίριτς είχε σωστή τοποθέτηση και μπλόκαρε τη μπάλα.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν με το 0-0 στα αποδυτήρια η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Γκάμα έκανε τη σέντρα απο αριστερά και ο Φαράζ με υποδειγματικό τελειώμα νίκησε τον Ίβουσιτς δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.
Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 0-1 της Πάφου.

Β'Μέρος

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 52ο λεπτό με τον Φαράζ να κάνει το φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα απο την εστία του Ίβουσιτς.

Η Πάφος που δεν μπόρεσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε για πρώτη φορά στο 63ο λεπτό με τον Κοντρέρας να κάνει τη κεφαλιά αλλά ο Πίρτις απέκρουσε.

Τρία λεπτά αργότερα η Πάφος απείλησε και παλι μετά απο σέντρα του Ντράγκομιρ με τον Τουμάσι να κάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πιο πάνω απο την εστία του Πίριτς.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν περισσότερο στα επόμενα λεπτά με αυτούς της ΑΕΚ να οπισθοχωρούν.

Στο 85ο λεπτό η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Ντιουνκο΄ύ να κάνει τη κάθετη στον Σολ αλλά ο Ρους τη τελευταία στιγμή έβαλε το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Πάφος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Μελούσο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά απο μαρκάρισμα πάνω στον Σάντος.

Η Πάφος κατάφερε να σκοράρει στο 95ο λεπτό μετά απο εκτέλεση φάουλ και κοντινή προβολή του Κοντρέρας που νίκησε τον Πίριτς. Όμως μετά απο παρέμβαση του Var το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο ποδοσφαιριστής της Πάφου ήταν σε θέση όφσαιντ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει σπουδαία νίκη και να μειώνει τη διαφορά απο την κορυφή στους πέντε βαθμούς.

Πάφος:  Ίβουσιτς, Ικόκο (89′ Πέπε), Κβίντα, Ρους (89′ Κανέ), Μελούσο, Ναμ (89′ Τζάτζα), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (61′ Τουμάσι), Μπρούνο (61′ Κοντρέρας), Τάνκοβιτς, Ζάιρο.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Γκολντάρ, Μπότσκαι, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Πονς (78′ Τόμοβιτς), Λέδες (73′ Μάμας), Γκάμα (66′ Γκιούρτσο), Ντίμερς, Φαράζ (73′ Σάντος), Λόπες (78′ Σολ).
Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Ενρίκε, Ναούμ.

Σκόρερ: -/43'Φαράζ

Κίτρινες: Ζάιρο/ Πίριτς, Γκιούρτσο, Ρομπέρζ, Γκαρσία.

Αποβολές: Μελούσο/-

Διαιτητής: Strukan Duje