Κόκκινοι αντάρτες «χτύπησαν» την Πάφο! (vid)

Η Νέα Σαλαμίνα «άλωσε» την Πάφο με διπλάρα στη βροχή

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Κόντρα σε κάθε προγνωστικό η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει ένα τεράστιο διπλό, κερδίζοντας εκτός έδρας την Πάφο με 2-1, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής! Σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» οι Ντορεγκραράι (8’), ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και Μιγκελίτο (48’), ενώ προσωρινά ισοφάρισε ο Τάνκοβιτς (39’).

Με αυτή τη σπουδαία νίκη η Νέα Σαλαμίνα «σκαρφάλωσε» στην πέμπτη θέση, μετρώντας πλέον 37 βαθμούς, ενώ στην τρίτη θέση παρέμεινε η Πάφος που μάζεψε έως τώρα 45 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Με γκολ από τα αποδυτήρια άρχισε ο αγώνας, καθώς ο Ντορεγκαράι στο 8’ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, βάζοντας μπροστά στο σκορ τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ των «ερυθρολεύκων», ο Ζάιρο έκανε χέρι, με τον διαιτητή, Χρυσοβαλάντη Θεουλή, να δείχνει την άσπρη βούλα μετά από παρέμβαση του VAR.

Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία, την ίδια ώρα που οι παίκτες του Χένινγκ Μπεργκ κέρδισαν τη μάχη στην κατοχή της μπάλας και πίεσαν για την ισοφάριση.

Η αμέσως επόμενη τελική καταγράφηκε στο 14’ όταν ο Τσίκο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ ως πολύ σημαντική στιγμή όσον αφορά την έκβαση του πρώτου ημιχρόνου θεωρείται η αναγκαστική αλλαγή του τραυματία Ικόκο, με τον Μπρούνο να τον αντικαθιστά στο 17’ και να κάνει ντεμπούτο.

Μάλιστα, ο νέος ποδοσφαιριστής της Πάφου χρειάστηκε μόλις ένα λεπτό για να κάνει αισθητή την παρουσία του, αφού στο 18’ βρήκε με υπέροχη πάσα τον Ζάιρο, ο οποίος σούταρε από διαγώνια θέση εντός περιοχής. Ο Μελίσσας έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ, απαντώντας αρνητικά στην πρώτη τελική των γηπεδούχων.

Στο 22’ με σουτ εκτός περιοχής ο Χέσταντ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι κι ενώ στο 33’ ο κίπερ της Νέας Σαλαμίνας ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε στο σουτ που έκανε ο Τάνκοβιτς εντός περιοχής.

Το συγκρότημα του Νορβηγού προπονητή συνέχισε να πιέζει και στο 39’ είδε τις προσπάθειες του να αποδίδουν καρπούς. Μετά από μια τρομερή κάθετη πάσα του Μπρούνο, ο οποίος «τρύπησε» την αντίπαλη άμυνα, ο Τάνκοβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε υποδειγματικά στο τετ-α-τετ με τον Μελίσσα.

Η τελευταία τελική του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 46’ και άνηκε στους φιλοξενούμενους, που απείλησαν μετά αρκετή ώρα, όταν ο Μιγκελίτο έκανε ένα άστοχο σουτ εκτός περιοχής.

Β’ Ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο η Νέα Σαλαμίνα βρήκε δίκτυα από πολύ νωρίς, καθώς ο Μιγκελίτο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του στο 48’. Το τέρμα προήλθε από μια φοβερή αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, καθώς ο Μελίσσας μπλόκαρε αρχικά σε σουτ του Τάνκοβιτς εντός περιοχής και στη συνέχεια έδωσε γρήγορα τον προωθημένο Τσίκο. Ο Ανγκολέζος πάτησε περιοχή, ντρίμπλαρε εντυπωσιακά τον προσωπικό του αντίπαλο και έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Μιγκελίτο, ο οποίος ακολούθησε τη φάση και πλάσαρε για το 2-1 εντός περιοχής.

Ακολούθως, οι ποδοσφαιριστές του Χένινγκ Μπεργκ προσπάθησαν να επιβάλουν εκ νέου το ρυθμό τους, πιέζοντας για την ισοφάριση. Οι «ερυθρόλευκοι» αμύνθηκαν μαζικά, ωστόσο την ίδια ώρα ήταν αρκετά επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη τελική μετά το γκολ του Μιγκελίτο καταγράφηκε στο 52’, όταν ο Ζάιρο αστόχησε εντός περιοχής, μετά από γύρισμα του Ζουνίνιο. Σημειώνεται πάντως πως ο Βραζιλιάνος ήταν υπό πίεση, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μελίσσας απόκρουσε σε δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς εκτός περιοχής.

Στη συνέχεια και παρά τη θέληση των γηπεδούχων να πιέσουν ασφυκτικά, η ομάδα της Αμμοχώστου αμύνθηκε πάρα πολύ καλά, κρατώντας μέχρι τέλους το υπέρ της προβάδισμα.

Μετά τις φάσεις που σημειώθηκαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και χωρίς να υπολογίζονται κάποια άστοχα σουτ... το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι παίκτες της Πάφου ήταν να απειλήσουν με σουτ των Αμπντουραχίμι (87') και Μπρούνο (94'), ωστόσο ο Μελίσσας φώναξε σε όλες τις περιπτώσεις παρών.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο (18' Μπρούνο), Χέσταντ (69' Δημητρίου), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμ (83' Βαλακάρι), Μπάιριτς, Πελάτζιο (69' Αμπντουραχίμι).

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (87' Κλίμοβιτς), Τσίκο, Σαλάλιχ (76' Τιάγκο), Καρλίτος (76' Μαργκάσα), Οφόρι (66' Μαλεκκίδης), Ντορεγκαράι (87' Τολεμές), Ντιακιτέ.

Σκόρερ: 39' Τάνκοβιτς / 8' Ντορεγκαράι, 48' Μιγκελίτο.

Κίτρινες: 64' Πελάτζιο / 15' Άδωνη, 40' Ντορεγκαράι, 53' Καρλίτος, 93' Μελίσσας.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.