Τρίποντο για την Πάφο, προς υποβιβασμό η Καρμιώτισσα...

Νίκη που την φέρνει ξανά στην 7η θέση της βαθμολογίας

Πολύ σημαντική νίκη για την Πάφο που επικράτησε της Καρμιώτισσας με 2-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Αραγιούρι και Αουρέλιο ενώ για την Καρμιώτισσα είχε μειώσει στο σκορ ο Ρομό με πέναλτι. Ο Βαλακάρι είχε την ευκαιρία να κάνει το 3-1 αλλά αστόχησε από τα έντεκα βήματα. Με την νίκη της αυτή η Πάφος πάει στην 7η θέση και τους 35 βαθμούς, ενώ η Καρμιώτισσα παραμένει τελευταία με 18.

Α’ Ημίχρονο

Μόλις στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Από την εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι, ο Αραγιούρι έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Κίττο για το 1-0 της Πάφου.

Η Καρμιώτισσα απείλησε για πρώτη φορά στο ματς στο 27’ με το μακρινό σουτ που επιχείρησε ο, Χερσκοβιτς, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Πάφου έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Στο 37’ η Πάφος διπλασίασε τα τέρματα της με τον Αουρέλιο ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Β’ Ημίχρονο

Στο 59’ η Καρμιώτισσα αρχικά κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Πάνιτς ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφαση του.

Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 72’ με τον Ρομό να νικάει τον Ρούντκο και να μειώνει σε 2-1.

Στο 78’ ήταν η σειρά της Πάφου να κερδίσει πέναλτι αλλά ο Βαλακάρι αστόχησε από τα έντεκα βήματα και έτσι παρέμεινε το 2-1 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Βα, Τόρες (Ράκελς 68'), Φουρ, Αουρέλιο, Φυλακτού (Καμπράλ 83'), Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς

Καρμιώτισσα: Κίττος, Στυλιανού, Μπαράνοφ (Μόμο Σάσι 46'), Ρόμο, Χριστοφή, Πέρεθ, Ι. Σάσι, Χατζηβασίλη, Ντουάρτε, Χερσκοβιτς (Ευσταθίου 46'), Ρέινολντς (Κωμοδίκης 88')

Σκόρερς: Αραγιούρι, Αουρέλιο  / Ρόμο

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Ντουάρτε, Ίσμα Σάσι, Πέρεθ