«Κέρασε» τριάρα… και συνεχίζει την καταδίωξη (vid)

Η Πάφος κέρδισε στο «Στέλιος Κυριακίδης» τη Δόξα με 3-1 και μείωσε εκ νέου τη διαφορά της απ’ την κορυφή στους τρεις βαθμούς

Νίκη για την Πάφο επί της Δόξας με 3-1 και πλέον βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω απο την ΑΕΚ με την διαφορά να μειώνεται στους τρεις βαθμούς. Η Δόξα για μια άλλη αγωνιστική δεν κατάφερε να πάρει βαθμολογικό κέρδος και παραμένει στην πρότελευταια θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Α Μέρος

Η Πάφος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό της. Μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της Δόξας στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ανήκε στην Δόξα με τον Ογιάλα να πιάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα να περνάει μόλις δίπλα απο το δοκάρι του Ολαθάμπαλ.

Εκεί που έδειξε η ομάδα της Δόξας να βάζει δύσκολα στην Πάφο ο Ζάιρο έδωσε τη λύση για την ομάδα του. Ο επιθετικός της παφιακής ομάδας έφυγε τετ α τετ απέναντι στον Σισκόφσκι και δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 24ο λεπτό λίγο έλειψε να τα καταφέρει. Ο Ασαμόα έφυγε αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κτύπησε στους αμυντικούς και έφυγε κόρνερ.

Στο 33ο λεπτό ο Χέσταντ έδωσε τη πάσα στον Ζάιρο με τον Βραζιλιάνο να περνά εντυπωσιακά τον Ογιάλα και να κάνει το πλασέ νικώντας τον Σισκόφσκι. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ασαμόα έκανε τη σέντρα και τον Ασάντε να κάνει την πισινή κεφαλιά με την μπάλα να κτυπάει στον Μπάιριτς και να πηγαίνει στα δίκτυα.

Λίγο έλειψε ένα λεπτό μετά να ισοφαρίσει η Δόξα με τον Ασάντε να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι και στην επιστροφή της μπάλας ο Μπένι να μην καταφέρνει απο κοντά να σκοράρει.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή για το τέλος του ημιχρόνου με την Πάφο να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1.

Β Μέρος

Οι ποδοσφαιριστές του Χένιγνκ Μπέργκ μπήκαν στο δεύτερο μέρος με περισσότερη διάθεση για να «καθαρίσουν» απο νωρίς τον αγώνα.
Στο 47ο λεπτό ο Σεμέδο έφυγε τετ α τετ με τον Σισκόφσκι αλλά ο τελευταίος απέκρουσε. Η επόμενη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 56ο λεπτό με τον Ναμ να κάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα να περνά έξω.

Ο Κανέ στο 62ο λεπτό έδωσε αέρα δύο γκολ στην ομάδα του καθώς με σουτ απο το ύψος της περιοχής νίκησε τον Σισκόφσκι και έκανε το έργο της ομάδας του πιο εύκολο.

Η Δόξα προσπάθησε στα επόμενα λεπτά να μπει ξανά στο παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφερε. Όσο περνούσε ο χρόνος ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεφτε κάνοντας πιο εύκολο το έργο των ποδοσφαιριστών της Πάφου.

Έτσι με αυτή την νίκη η ομάδα του Χένινγκ Μπέργκ πέρασε στην δεύτερη θέση και μειώσε τη διαφορά απο τη πρωτοπόρο ΑΕΚ στους τρεις βαθμούς. Απο την άλλη η Δόξα για μια άλλη αγωνιστική δεν κατάφερε να πάρει βαθμολογικό κέρδος και παραμένει στην πρότελευταια θέση του βαθμολογικού πίνακα.

<iframe width="100%" height="550" src="https://www.youtube.com/embed/TREm-X8H960" title="ΠΑΦΟΣ FC - ΔΟΞΑ 3-1 Highlights (21/1/2023)" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

Πάφος: Οραθάμπαλ, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Χέσταντ, Ζουνίνιο, Ναμ, Μπάιριτς, Πελάτζιο

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Ογιάλα, Καραμανώλης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς

Σκόρερ: 11′, 33′ Ζάιρο, 62′ Κανέ/ 37′ Μπάιριτς (αυτ.)

Kίτρινες: Κοβάσεβιτς