Πήρε την… μπουκιά από την Πάφο ο Χαμάς! (vid)

Ο Μαροκινός σκόραρε στο τελευταίο δευτερόλεπτο και έσωσε τον βαθμό για τον Απόλλωνα

Θεόδωρος Τσιολάκης

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» ανάμεσα σε Πάφο και Απόλλωνα για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ένα ματς που τα είχε όλα εκτός από νικητή. Πάθος, ένταση και γκολ, με την Πάφο να προηγείται μέχρι το 90+4’ και τον Απόλλωνα στο 90+5’ με τον Χαμάς να σκοράρει και να μοιράζει από ένα βαθμό στις δύο ομάδες.

Η ομάδα του Μπεργκ πήρε κεφάλι στο σκορ γρήγορα, στο 3ο λεπτό με τον Ζάιρο να κάνει το 1-0, όμως ο Απόλλωνας στο δεύτερο μέρος μπήκε καλύτερα και στο 49’ ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι με τον Σαχάρ. Εκεί που η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη πίεζε, η Πάφος με ένα εκπληκτικό γκολ του Ναμ στο 69’ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ.

Τον τελευταίο λόγο όμως τον είχε ο Απόλλωνας και στο 90+5’ με σέντρα σουτ του Χαμάς ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε τον βαθμό από την Πάφο.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Πάφος ανέβηκε στους 38 βαθμούς στην 3η θέση και ο Απόλλωνας στους 29 βαθμούς στην 6η θέση.

Η εικόνα του αγώνα:

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Πάφος μπήκε με τον καλύτερο στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, μετά την πάσα του Αμπντουραχίμι στον Ζάιρο, ο τελευταίος απέναντι απ’ τον Γιοβάνοβιτς πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια μπορεί ο Απόλλωνας να είχε την κατοχή στα πόδια του, όμως η Πάφος ήταν η ομάδα που βρήκε μεγάλη διπλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της. Στο 16’ ο Ζάιρο έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς και στη συνέχεια μετά από σέντρα του Αμπντουραχίμι και πάλι ο Ζάιρο, με κεφαλιά αυτή τη φορά έστειλε την μπάλα έξω.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με τον Απόλλωνα να θέλει να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει, όμως η Πάφος κρατούσε καλά το 1-0 υπέρ της.

Στο 31’ η ομάδα της Λεμεσού έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Ουάρντα να κάνει σέντρα, ο Βα έπιασε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Άντος, δεύτερη προσπάθεια από τον Βα, η μπάλα κόντραρε και μάζεψε ο κίπερ της Πάφου, με τον Απόλλωνα να φωνάζει για έμμεσο με τον Κβίντα να ακουμπά την μπάλα πριν μαζέψει ο Άντος.

Στη συνέχεια όσο περνούσαν τα λεπτά ο Απόλλωνας πίεζε περισσότερο, με την Πάφο να ελέγχει το παιχνίδι, ενώ στο 44’ είχε και δοκάρι με τον Μπάιριτς, μετά από κόρνερ, να πιάνει το σουτ, με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δεξί δοκάρι του Γιοβάνοβιτς. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε 1-0 υπέρ της Πάφου.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά, καθώς στο 46’ κέρδισε πέναλτι με τον Βα, το οποίο στο 49’ ο Σαχάρ το μετουσίωσε σε γκολ για να ισοφαρίσει σε 1-1 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Μακρίδη συνέχιζε να πιέζει και στο 56’ κατάφερε να σκοράρει ξανά με τον Χέντι, όμως η φάση ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το ΒΑΡ, με τον Βα που ήταν μπροστά από τον Άντος να ήταν εκτεθειμένος.

Εκεί που ο Απόλλωνας πίεζε και πατούσε καλύτερα, η Πάφος κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ. Στο 69’ ο Ναμ έκλεψε την μπάλα από πλάγια αριστερά και με εκπληκτικό διαγώνιο πλασέ έστειλε την μπάλα πρώτα να χτυπήσει στο κάθετο δεξί δοκάρι και μετά να καταλήξει στα δίχτυα.

Μετά το δεύτερο γκολ που πέτυχε η Πάφος, κατάφερε να ελέγξει ξανά το παιχνίδι και να περιορίσει τις επιθετικές ενέργειες του Απόλλωνα, ο οποίος επηρεάστηκε από το γκολ που δέχθηκε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπορεί να άσκησε πίεση ο Απόλλωνας, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει και ιδιαίτερα, με την Πάφο να ελέγχει το παιχνίδι και να κρατά «γερά» το υπέρ της 2-1.

Στις καθυστερήσεις η ομάδα της Λεμεσού έψαξε την ισοφάριση, γυροφέρνοντας έξω από την περιοχή του Άντος και στο 90+5’ με σέντρα σουτ του Χαμάς, η μπάλα πήγε στα δίχτυα και έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2, με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.