«Όχι» Ντανίλο στο αίτημα… για βαθμολογική ανάσα! (vid)

Ο Απόλλωνας κέρδισε τον Οθέλλο εκτός έδρας και τον κράτησε στη 13η θέση

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 0-1 του Οθέλλου στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» με γκολ του Σπόλιαριτς στο 38ο λεπτό. Με αυτή την νίκη οι «γαλάζιοι»  έφτασαν τους 49 βαθμούς.

Α' Μέρος

Οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα μπήκαν αρκετά ορεξάτα και κυκλοφόρησαν τη μπάλα με στόχο να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Η πρώτη τελική για την ομάδα του Πάμπλο Μάτσιν έγινε στο 10ο λεπτό με τον Γιούρσεβιτς να κάνει το σουτ αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Παρ΄όλα αυτά την πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι την είχε ο Οθέλλος και συγκεκριμένα στο 15ο λεπτό με τον Σούτο να βγαίνει απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απέκρουσε.

Ο ρυθμός έπεσε αρκετά στα επόμενα λεπτά με αποτέλεσμα να μην γίνουν αρκετές τελικές φάσεις. Στο 38ο λεπτό του αγώνα όμως ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μετά από εκτέλεση κόρνερ με τη μπάλα να μένει στην μικρή περιοχή του Οθέλλου και από κοντά ο Σπόλιαριτς δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Παναγιώτου και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Οθέλλος στο επόμενο λεπτό πλησίασε στην ισοφάριση με τον Σούτο και πάλι να βγαίνει απέναντι από τον Λέουβενμπέργκ αλλά και αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν ο νικητής.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 0-1 του Οθέλλου.

Β' Μέρος

Ο Οθέλλος ήταν και πάλι η ομάδα που είχε την πρώτη μεγάλη φάση με τον Μπραμπίγια στο 55ο λεπτό να κάνει το πλασέ και να στέλνει τη μπάλα εκατοστά δίπλα από την εστία του Λέουβενμπεργκ.

Ο ρυθμός ήταν αρκετά αργός με τον Οθέλλο να προσπαθεί να πιέσει για την ισοφάριση αλλά να του λείπει η τελική πάσα.

Στο 80ο λεπτό ο Οθέλλος απείλησε με τον Σανγκαρέ να κάνει τη κεφαλιά από πολύ κοντά αλλά ο Λέουβενμπεργκ δεν ανησύχησε και μάζεψε εύκολα.

Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε εύκολα το υπέρ του προβάδισμα και έτσι πήρε τους τρεις βαθμούς που τον ανέβασαν στους 49 βαθμούς.

Οθέλλος: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Χριστοδούλου (69′ Σανγκαρέ), Σούτο (79′ Ιωάννου), Μπραμπίγια (79′ Κυριάκου), Κατσιάτη (69′ Χατζηπασχάλης), Ανάνγκ, Πιχ (87′ Μιτσής), Κορίνους.

Στον πάγκο: Τζιακούρης, Μαλλουρή, Κυριάκου, Σανγκαρέ, Καστάνας, Χατζηπασχάλης, Παϊλή, Σλάβικ, Μαϊσουράντζε, Μιτσής, Ιωάννου.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Γιούρτσεβιτς (63′ Μαλεκκίδης), Νταρίκουα, Φιλιώτης (89′ Κοστάκε), Πέρετζ (63′ Αρτεάν), Σπόλιαριτς, Κυριάκου (82′ Ποντικός), Μάρκες, Μπακένγκα (63′ Κρμέντσικ).

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Ποντικός, Αρτεάν, Κοστάκε, Κολ.

Σκόρερ: -/38' Σπόλιαριτς

Κίτρινες: -/Φιλιώτης