Χτυποκάρδια, «άγιος» Φαμπιάνο και… όμιλοι!

Η Ομόνοια με «αχ και βαχ» πήρε την πρόκριση στα πέναλτι απέναντι στη Φλόρα

Σε ενα ματς που έσπασε καρδιές και που η Ομόνοια βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ αν και έχασε με 2-1 στην κανονική διάρεια, οδήγησε τον αγώνα στην παράταση όπου εκεί για ακόμα μία φορά ο Φαμπιάνο έκανε το θαύμα του και έστειλε την Ομόνοια στα πλει οφ του Γιουρόπα Λιγκ και τους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

Α΄ ημίχρονο

Με φάση ξεκίνησε το παιχνίδι για την Ομόνοια καθώς στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μποτεάκ μετά από πάσα του Σέχου έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε έξω. Μετά από αυτό το σουτ ο Γάλλος έκανε ακόμα ένα με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει έξω.

Μετά και από αυτές τις δύο ευκαιρίες ο ρυθμός ήταν χαλαρός με μοιρασμένη την κατοχή της μπάλας. Η Ομόνοια κρατούσε μακριά και με ευκολία την Φλόρα από τη εστία του Φαμπιάνο και έδειχνε ότι αν ήθελε να απειλήσει ήταν η πιο επικίνδυνη ομάδα.Στο 23ο λεπτό ήρθε ακόμα μία φάση για την Ομόνοια και πάλι με τον Μποτεάκ, όπου το σουτ που έκανε ο Γάλλος πέρασε έξω.

Πέραν από τις 3 φάσεις του Μποτεάκ δεν έγινε κάτι άλλο αξιόλογο ούτε και από την Φλόρα Ταλίν. Μέχρι και το 30ο λεπτό ο αγώνας κυλούσε στα μέτρα της Ομόνοιας, έλεγχε τον ρυθμό ενώ και η Εσθονική ομάδα δεν έδειχνε διάθεση να ρισκάρει, που στο 38ο λεπτό έκανε την πρώτη της φάση όταν το μακρινό σουτ του Μίλερ απέκρουσε με τα δάχτυλα ο Φαμπιάνο.

Το τελευταίο πεντάλεπτο του 1ου ημιχρόνου ανήκε στην Ομόνοια. Στο 40ο λεπτό ο Κακουλλής σέντραρε αλλά ο Λοΐζου μόλις δεν πρόλαβε την μπάλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για το τριφύλλι. Η χρυσή αλλαγή του τραυματία Τσέποβιτς Ανδρόνικος Κακουλλής βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από λάθη στην άμυνα της Φλόρα Ταλίν η μπάλα έφτασε στον νεαρό Κύπριο επιθετικό, ο οποίος με γυριστό σουτ έκανε το 0-1 και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Β΄ ημίχρονο

Αρνητικά ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για την Ομόνοια καθώς στο 48ο λεπτό η Φλόρα Ταλίν ισοφάρισε σε 1-1. Μετά από σέντρα στην περιοχή η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά και ο Σάπινεν από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Και δεν έφτανε αυτό μόνο για τους πράσινους. Στο 51ο λεπτό μετά από προηγούμενο χτύπημα που δέχθηκε, έκανε νόημα στον πάγκο για αλλαγή. Την θέση του πήρε ο Παπουλλής στο γήπεδο αλλά στην Ομόνοια μετά και τον Τσέποβιτς ανησυχεί και για τον Μπότεακ.

Το γκολ που πέτυχε η Φλόρα Ταλίν της έδωσε φτερά στα πόδια. Η ομάδα του Γιούρκεν Χεν ανέβασε στροφές και στο 56ο και 57ο λεπτό απείλησε με τα σουτ των Λιλάντερ και Ογιάμαα. Μάλιστα στο πρώτο σουτ χρειάστηκε η επέμβαση του Φαμπιάνο. Στο 59ο λεπτό έγινε ακόμα ένα σουτ από τον Βασίλιεφ με την μπάλα να πηγαίνει έξω.

Μετά την ισοφάριση της Φλόρα η Ομόνοια έδειχνε αποσυντονισμένη και η Φλόρα γινόταν όλο και πιο επικίνδυνη. Στο 68ο λεπτό έγινε ακόμα ένα σουτ από τον Ζένιοφ αλλά ευτυχώς η μπάλα πέρασε έξω. Στο 76ο λεπτό ήρθε η μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Ο Παπουλλής με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ απέκρουσε ο Ιγκόνεν.

Στο 80ο λεπτό η κακοτυχία χτύπησε ξανά την πόρτα της Ομόνοιας. Ο Κίκο αποχώρησε τραυματίας και την θέση του πήρε ο Γιούστε. Τα χειρότερα όμως ήρθαν στο 88ο λεπτό. Η Φλόρα Ταλίν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιζε καλύτερα και λίγο πριν το τέλος ο Σάπινεν με σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο, έκανε το 2-1 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Α΄ ημίχρονο παράτασης

Το 1ο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε με φάση για την Ομόνοια. Στο 93΄ μετά από σέντρα του Παναγιώτου, ο Παπουλλής έκανε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε έξω.

Το παιχνίδι κυλούσε και ήταν μέτριο, με την Φλόρα να κάνει την πρώτη της φάση στο 101΄. Ο Σάπινεν έφυγε μόνος με τον Φαμπιάνο αλλά ο Βραζιλιάνος τον σταμάτησε.

Δεν έγινε κάτι άλλο στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης και το παιχνίδι έμεινε στο 1-1.

Β΄ ημίχρονο παράτασης

Στο 2ο ημίχρονο της παράτασης το σκορ δεν άλλαξε και ο αγώνας πήγε στα πέναλτι. Φυσικά η Ομόνοια θα μπορούσε να πετύχει δεύτερο γκολ αλλά ο Παπουλλής σε 116΄και 118΄έκανε κακά τελειώματα.

Πέναλτι

Στα πέναλτι έσπασαν καρδιές. Μετά το χαμένο πέναλτι του Λούκα, ο Λανγκ είχε την ευκαιρία να χαρίσει την πρόκριση στην Ομόνοια αλλά αστόχησε από την άσπρη βούλα. Η συνέχεια όμως είχε υπογραφή Φαμπιάνο ξανά. Ο Βραζιλιάνος αστέρας της Ομόνοιας απέκρουσε το πέναλτι του Ρέινκορντ και όπως πέρυσι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα χάρισε την πρόκριση στην Ομόνοια και της εξασφάλισε την παρουσία της στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.